İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ücretsiz toplu taşıma açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 7 Ağustos Pazar günü İstanbul'da yapılacak olan mitinge gidecekler için toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını duyurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ücretsiz toplu taşıma açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 7 Ağustos Pazar günü İstanbul'da yapılacak olan mitinge gidecekler için toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını duyurdu. 

7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı Meydanı'nda yapılacak olan ''Demokrasi ve Şehitler Mitingi'' nedeniyle İstanbul'daki tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle; 

"7 Ağustos 2016 Pazar günü İstanbul Yenikapı Meydanı’nda yapılacak ’Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ dolayısıyla İstanbul’daki tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz olacaktır."

İstanbul'da ücretsiz taşımacılığa yeni düzenleme yapıldı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, devam eden demokrasi nöbetleri için ücretsiz hizmet veren toplu taşıma araçlarına düzenleme getirdi. Toplu taşıma araçlarında yeni uygulama ise şöyle; 

İstanbul’daki toplu taşıma araçları İETT Otobüsleri, Raylı Sistemler, Şehir Hatları, Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ ve Deniz Motorları bir hafta süreyle (7 Ağustos Pazar Saat 23.59’a kadar) 20.00-06.00 saatleri arasında ücretsiz yolcu taşımaya devam edecek.

Toplu ulaşım, 20.00-06.00 saatleri dışında ücretli olacak.

İstanbul'da ücretsiz toplu taşıma yeniden düzenlendi. 

Mavi Kart kullanıcılarının ücretleri ne olacak? 

16 Temmuz 2016 tarihinden itibaren toplu taşımanın ücretsiz olması nedeniyle abonman kullananlar hak kaybına uğrayacaklarını düşünmüşlerdi. İBB aylık İstanbulkart kullananlar için bir düzenleme yaptı. Geçerlilik tarihi 16 Temmuz 2016-31 Temmuz 2016 arasına denk gelen abonmanlıklar için ücretli ulaşımın başladığı 1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren uygun süre uzatımları gün olarak kartlarına otomatik yüklenecek. 

Mavi Kart kullanıcıları için İBB'den yapılan açıklama şöyle; 

- 20 Temmuz itibariyle abonmanlığı biten karta 1 Ağustos 2016’dan itibaren 5 gün ilave edilecek,
- 26 Temmuz itibariyle abonmanlığı biten karta 1 Ağustos 2016’dan itibaren 11 gün ilave edilecek,
- 16 Temmuz öncesinde yüklenmiş ve son kullanma tarihi 1 Ağustos ve daha ileri tarih olan abonman kartın son kullanma tarihi 16 gün ötelenecek,
- 22 Temmuz’da mavi kart yüklenmiş karta, abonman son kullanma tarihinden itibaren 10 gün ilave edilecek,
- 27 Temmuz’da mavi kart yüklenmiş karta, abonman son kullanma tarihinden itibaren 5 gün ilave edilecek,
- 1 Ağustos 2016 ve sonrası tarihlerde yüklenen abonmanlar için süre uzatımı olmayacaktır.

Abonman kart kullanıcıları otomatik dolum makinelerine(Biletmatik ve OSM cihazlarına) kartlarını okuttuklarında süre uzatımı otomatik gerçekleşecektir.
1 Ağustos 2016 itibariyle bu özellik tüm biletmatik ve OSM’lerde aktif olacaktır.

Toplu taşımanın ücretsiz olduğu tarihlerde yüklenen abonmanlıklar için süre uzatımı yapılabilecek.

Süre uzatımının otomatik yapılabilmesi için 1 Ağustos 2016 tarihinden sonra yeni abonmanlık yüklenmemesi gerekir.

Otomatik süre uzatımı özelliği 16 Ağustos 2016 tarihine kadar yapılabilecek.

16 Temmuz 2016 – 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında geçerli abonmanı olup, otomatik süre uzatımı yapmadan 1 Ağustos 2016’dan sonra yeni abonman yüklemiş olanlar Belbim Müşteri Hizmetleri’ne başvurabilir.
Süre uzatımı dışında abonmanlar için ücret iadesi yapılmayacaktır.