İstanbul'da 250 bin bina yıkılacak

TSKB Gayrimenkul Değerleme ve Arkitera tarafından düzenlenen panelde konuşan İBB Kentsel Dönüşüm Müdürü İdris Atabay İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecinde 250 bin binanın yıkılacağını kaydetti

8 Eylül 2012 / emlakwebtv
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kentsel Dönüşüm Müdürü İdris Atabay, TSKB Gayrimenkul Değerleme ve Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Gayrimenkulün Geleceği, Geleceğin Gayrimenkulu toplantı serisinin ilki olan Afet Yasası: Gayrimenkul de yeni bir dönemmi paneline konuşmacı olarak katıldı. Bakanlık ve belediyelerin aynı amaç doğrultusunda çalıştığını, yerel yönetimlerin Belediye Kanunu'nun 73'üncü maddesi ile hala Kentsel Dönüşüm yapabildiğini ve Afet yasası ile ilgili süreçte belediyelerin önemli bir rolü olacağını belirtti.
Malikler ile müteahhitlerin anlaşmasının kamu iradesinin ortaya konmadan gerçekleşmesinin zorluklarının yaşandığını belirten Atabay, bu nedenle yasanın öneminin iyi anlaşılması gerektiği vurgulandı. Atabay, İstanbul'da 150 bin binanın risk altında bulunduğunu kaydederek, çevresindeki yapılar ile birlikte 200, 250 bin civarında binanın yeniden yapılması gerektiğinin altını çizdi. Atabay ayrıca, kentsel dönüşümün başarısı için, halkın kentsel dönüşümün gerekliliğine inanması gerektiğini vurguladı.