İstanbul Hamamları

Kış aylarının yaklaşması ile akla gelen hamamlar herkesin gözdesi olmuş durumda. Sizler için araştırdık. İşte İstanbul Hamamları...

İstanbul Hamamları

Kış aylarının yaklaşması ile akla gelen hamamlar herkesin gözdesi olmuş durumda. Turistlerin ilgisini çeken ve tarihi dokularından hiç bir şey kaybetmeyen hamamlar, hikayeleri ve tarihleri... İşte İstanbul hamamları... 

Acemoğlu Hamamı 
İstanbul Hamamları
İstanbul hamamlarından ilk durağımız Acemoğlu Hamamı. Celal Ağa Konağı içerisinde yer alan Acemoğlu hamamı Mimar Sinan tarafından yapılmış. Yapımından iki yüzyıl sonra Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile restore edilen hamamın özelliklerinden biri köpük masajının yanında yaptıkları çikolata maskesi. 

 

Ağa Hamamı
İstanbul Hamamları
Beyoğlu'nda en çok tercih edilen hamamlardan biri olan Ağa Hamamı 1454 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş. O zamanlar bu hamamı Fatih Sultan Mehmet dışında sadece şehzadeler kullanabiliyormuş. Turistlerin gözdesi olan hamamın fiyatları da çok uygun. 

 

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
İstanbul Hamamları
Kanuni tarafından Hürrem Sultan için yaptırılan bu hamam Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii'nin arasında kalıyor. Dinlenme sırasında ikram edilen Osmanlı usulü şerbet, lokum, kayısı, ceviz ve çay ikramları ile tam not alan hamam 450 yılı aşkın bir tarihi de içerisinde barındırıyor. 

 

Cağaloğlu Hamamı
İstanbul Hamamları
1741 yılında Ayasofya Camii'ne gelir sağlamak amacı ile yapılan hamam Yerebatan Caddesi üzerinde yer alıyor. Cağaloğlu Hamamı'nı diğerlerinden ayıran özellik hamamın içerisinde bar, lokanta ve kafenin bulunması. 

 

Çemberlitaş Hamamı
İstanbul Hamamları
Mimar Sinan tarafından yapılan hamamlardan biri olan Çamberlitaş Hamamı'nın yapılması için emri Nurbanu Sultan vermiş. Aromaterapik masajından resleksolojiye birçok hizmet sunan hamamda gelin hamamı da mevcut. 

 

Çinili Hamam
İstanbul Hamamlarıİstanbul hamamlarından bir diğeri ise Çinili Hamam. Üsküdar'da bulunan Çinili Hamam, Kösem Sultan tarafından 1640 yılında yapılmış. Hamama ismini veren çiniler ise çalınmış. Geniş bir alana sahip olan hamamda kubbeler oldukça yüksek. Çinili hamam haftanın her günü açık. 

 

Gedikpaşa Hamamı
İstanbul Hamamları
Kapalı Çarşı'ya yakın olan bu hamam ismini Gedik Ahmet Paşa'dan alıyorç 1475 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Mimar Hayrettin'e yaptırılan Gedikpaşa Hamamı erken ve kadın diye ayrılan hamamlardan. Hamamın içerisinde havuz da yer alıyor. 

 

Mihrimah Sultan Hamamı
İstanbul Hamamları
Edirnekapı'da yer alan Mihrimah Sultan Hamamı Kanuni Sultan Süleyman kızı Mihrimah için Mimar Sinan'a yaptırmış. Hamam 1565 yılında tamamlanmış. 

 

Süleymaniye Hamamı
İstanbul Hamamları
İstanbul hamamlarından son tanıtacağımız hamam ise Süleymaniye Hamamı. Turistlerin en çok merak ettiği yer olan Süleymaniye Hamamı 1557 yılında yapılmış. Orjinal bacaları ve süslemeleri ile dikkat çeken hamam 1924 yılında kapatılmış. Restoranyon çalışmaları 2004 yılında biten hamamda kadın erkek ayrımı yok. Hamamda çay, kahve gibi içecek servisi de mevcut.