İstanbul hangi hedefe ilerliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Haydarpaşa'da düzenlenen uluslararası bir konferansa katılması, binanın özelleştirme sürecinin hızlandığı kuşkusunu doğurdu

İstanbul hangi hedefe ilerliyor

14 Haziran 2014/Emlakwebtv
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, Türk-Amerikan İşadamları Derneği tarafından Haydarpaşa Garı'nda gerçekleştirilen "Geleceğin Şehirleri Forumu"na katılması tarihi binanın özelleşme sürecinin hızlandığı kuşkusunu doğurdu. Toplantıyla birlikte harekete geçen "Haydarpaşa Dayanışması", yayınladığı bir bildiriyle kamusal alanların satışının durdurulmasını istedi.

Şimşek: Hükümetlerin yatırıma ihtiyacı var
Daha önceki açıklamalarında bu yıl içinde 7 milyar dolarlık özelleştirme hedeflediklerini açıklamış olan Bakan Şimşek, Mega şehirler ve Ticari Başkentler – Newyork'tan İstanbul'a" isimli forumda, İstanbul’un finans merkezi olmasının önemine değindi. İstanbul için küresel bir rol peşinde olduklarını belirten Şimşek, gelişmek için hükümetlerin yatırıma, işletmelerin de fonlara ihtiyaç duyduğunu kaydetti. İyi çalışan finansal ve sermaye piyasalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek: “Geçtiğimiz yıl İstanbul’un bölgesel yerine küresel bir finans merkezi olması için çalışmalara başladık. Bu fikir ilk aklımıza geldiğinde, İstanbul 80 küresel finans merkezi arasında 78’inci sıradaydı. Bir süre önce de 47’inci sıraya yükselmesi doğru yolda olduğumuz anlamına gelir.” dedi.

Başçı: Enflasyon Haziran itibariyle düşecek
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ise, Türkiye’nin fiyat istikrarı açısından dezenflasyon sürecinden geçtiğini belirterek, “Enflasyondaki düşüşün haziran ayı verisinden itibaren başlayacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu. Merkez Bankası Başkanı Başçı, Çin’i örnek verirken bu ülkenin yüzde 7 büyüdüğü bir ortamda Türkiye’nin yüzde 4’ün üzerinde büyüdüğünü, bunun da iyi olduğunun altını çizdi. Sağlıklı bir finans sektörünün sürdürülebilir gelişime katkı yapacağını belirten Başçı, İstanbul'un dünyanın en önemli ve güzel finans merkezi olmasının mümkün olduğunu ve bunun ancak sürdürülebilirlikle sağlanabileceğini belirtti.

New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise konuşmacı olarak katıldığı panelde, büyük kentlerin trafik, sigara, sürdürülebilir çevre ve ekonomi çalışmalarındaki öncülüğüne değindi. Birleşmiş Milletler’in Şehirler ve İklimsel Değişiklikler konusunda Sürdürülebilirlik Elçisi de olan Bloomberg, Londra’nın Avrupa’nın; New York’un Kuzey Amerika’nın ekonomi başkenti olduğunu belirtirken “İstanbul’un da bölgenin ekonomi başkenti olmaması için hiçbir neden yok” ifadelerini kullandı. New York olarak bürokrasiyi en aza indirdiklerini belirten eski Belediye Başkanı, sigara yasağının da çok sıkı uyguladıklarını ve büyük bir başarı sağladıklarını kaydetti.