İstanbul için mekânsal strateji planları hazırlanıyor

Kentsel Vizyon Platformu, 17 Ağustos depreminin 15’inci yıldönümünde “39Kent1İstanbul” projesini başlattı. Proje kapsamında hem İstanbul ilçelerinin mekânsal strateji planları hazırlanacak hem de yapı ve yaşam kalitesi riski en aza indirilecek

Haber: Bülent Yoldaş - Kamera: Ali Budak
Kentsel Vizyon Platformu, 17 Ağustos depreminin 15’inci yıldönümünde yeni bir projeyi hayata geçirdi. “39Kent1İstanbul” projesiyle İstanbul ilçelerinin mekânsal strateji planlarını hazırlayacaklarını belirten Kentsel Strateji Kurucu Ortağı ve Şehir Plancısı Faruk Göksu, kentleri yeniden kurgulayarak dayanıklı hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bugüne kadar şehir planı yerine hep imar planı yapıldığını vurgulayan Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur da strateji planlarından sonra kentlerin master planlarını da devreye alıp projeye işlerlik kazandıracaklarını belirtti.

Anlama, planlama ve tasarlama olmak üzere 3 bölümden oluşan çalışmada, işe kentlerin stratejik haritalarını çıkarmakla başladıklarını söyleyen Proje Koordinatörü Sıla Akalp ise projeyle daha ulaşılabilir bir kent ortaya çıkarmak istediklerini ifade etti.