İstanbul İzmir Otoyolu güzergahı!

İstanbul İzmir Otoyolu son durum detayları haberimiz içerisinde yer alıyor

İstanbul İzmir Otoyolu güzergahı!

İstanbul İzmir Otoyolu; İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3 saate düşürecek. İstanbul İzmir Otoyolu toplam 1.550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile bir ilke sahip oluyor. İstanbul İzmir Otoyolu inşaatının 2014 yılsonunda tamamlanması planlanıyor. İstanbul İzmir Otoyolu Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilmiş olup, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu tamamen bittiğinde bağlantı yollarıyla beraber toplam 433 kilometre uzunluğa sahip olacağı açıklanıyor.

İstanbul İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapılması planlanan İzmir Geçiş Köprüsü’nün ise 2015 yılında açılması planlanıyor. İstanbul İzmir Otoyolu projesi kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da kamulaştırma çalışmaları için 1 milyar 310 milyon TL harcama yapıldı. Otoyol inşaatı kapsamında toplam 4 bin 579 personel ve bin 85 adet iş makinası çalışıyor.

İstanbul İzmir Otoyolu güzergahı
1.Kesim:Gebze-Orhangazi
2.Kesim:Orhangazi-Bursa
3.Kesim:Bursa-Balıkesir
4.Kesim:Balıkesir-İzmir

İstanbul İzmir Otoyolu son durum
Projenin Anadolu otoyolu üzerindeki Gebze köprülü kavşağından Ankara yönüne yaklaşık 2,5 kilometre sonra teşkil edilecek bir köprülü kavşakla (2x5 şeritli) başlayıp İzmir çevre yolu üzerindeki mevcut otogar kavşağında son bulduğunu ifade eden yetkililer, '252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliğine sahip bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez geçişi asma köprüsü inşaatında kuzey ve güney ankraj bölgesinde ankraj bloku kazıları tamamlandı. Şu an beton imalatı sürüyor" dedi.