İstanbul İzmir Otoyolu ne zaman bitecek?

Toplam 408 kilometrelik bir yoldan meydana gelen İstanbul İzmir Otoyolu'nun 4 kilometrelik Körfez Geçiş Köprüsü'nde inşaat çalışmaları hızla ilerliyor. Peki İstanbul İzmir Otoyolu ne zaman bitecek?

İstanbul İzmir Otoyolu ne zaman bitecek?

3 Mart 2014 / Emlakwebtv

İstanbul ile İzmir arasındaki yolculuk süresini 3.5 saate indirecek İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 408 kilometreden oluşan projenin 4 kilometrelik kısmını İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, 3.5 kilometrelik bölümünü ise Samanlı Tüneli oluşturuyor. Yapım çalışmalarının en zorlu etabını oluşturan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün 2015'te açılması hedefleniyor. Şu an itibariyle köprüde gelinen son nokta ise şöyle;

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün Asma Köprü Güney Şantiyesi’ndeki kuru havuzda 1. aşama imalat çalışmaları tamamlandı. Kule keson temelleri, mart ayında asma köprü kule temelleri nihai konumuna getirilerek, batırılması planlanıyor. Dünyanın en büyük orta açıklıklı 4. asma köprüsünün inşa edildiği projede, kuzey ve güney ankraj bölgesinde kazı çalışmaları tamamlanırken, beton imalat çalışmaları ise devam ediyor. Gebze - Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Yap - İşlet - Devret Projesi, 49 kilometre bağlantı yoluyla birlikte 433 kilometre uzunluğunda olacak. Toprakarme çalışmalarının devam ettiği projenin yapım süreci 7 yıl olarak belirlendi. 2015 yılı sonu itibariyla İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze -Gemlik kesimi ve Kemalpaşa - İzmir kesimindeki yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul İzmir Otoyolu ne zaman bitecek?
Proje kapsamında İstanbul Bursa otoyolunun 2015'te açılması planlanıyor. Projenin tümünün ulaşıma açılması ise parça parça yapılacak.