İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi arsa fiyatlarını uçurdu

İstanbul’dan İzmir’e ulaşımı 4 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ve İzmit Körfezi Asma Köprüsü, bu güzergahtaki arsa ve emlak fiyatlarını şimdiden yükseltti

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi arsa fiyatlarını uçurdu

25 Şubat 2014 / emlakwebtv
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin otoban ve İzmit Körfezi Asma Köprüsü yapım çalışmaları sürerken, proje geçtiği güzergahtaki arsa ve emlak fiyatlarını yükseltmeye başladı. Emlakjet.com’un araştırmasına göre proje, özellikle Bursa, Yalova ve Kocaeli’deki arsa fiyatlarında yüksek artışlara yol açtı. Analize bakıldığında, İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nün, Gemlik’teki tarlaları bir yılda yüzde 185 değerlendirdiği, Gemlik’teki muhtelif arsa fiyatlarının ise yüzde 156’lara kadar varan oranlarda arttığı görülüyor.

“Arsaların fiyatları yüzde 100'e varan oranlarda arttı”
Emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Türkiye’nin en büyük ulaşım projesi olarak anılan, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin otoban ve İzmit Körfezi Asma Köprüsü yapım çalışmaları hızla sürüyor. İstanbul-İzmir arasında yapılan 420 kilometrelik proje, iki şehir arasındaki mesafeyi 8 saatten 4 saate indirirken, dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüne de sahip olacak. Proje sayesinde 2012-2013 yılları arasında Yalova Altınova′da arsa fiyatları yüzde 59 oranında artış yakalarken, Yalova'nın diğer bölgelerinde ise özellikle de konut imarlı ve ticari amaçla kullanılabilecek arsaların fiyatları yüzde 100'e varan oranlarda artış gösterdi.”

Otoyol projesi nedeniyle arsa fiyatları yükselen diğer bir il Kocaeli. Kocaeli′nin Gölcük, Kavaklı, Tavşanlı bölgelerinde, özellikle de konut ve ticari türdeki arsalarda yüzde 50′ye varan artışlar olacak. Asıl büyük artış ise Gebze Muallim Köy′deki arsaların fiyatlarında yüzde 120′ye varan oranlarda yaşanacak.