İstanbul İzmir Otoyolu projesi son durum!

4bin 579 personelin görev yaptığı ve merakla beklenen İstanbul İzmir Otoyolu projesinde son durum ne? İşte yanıtı.

İstanbul İzmir Otoyolu projesi son durum!

30 Haziran 2014 / Emlakwebtv

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3 saate düşürecek, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğunda olacak İstanbul İzmir Otoyolu projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kamulaştırma ve yapım çalışmalarının ilerlediği Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapılan İzmir Geçiş Köprüsü’nün ise 2015 yılının sonunda açılması hedefleniyor.

Toplam 1.550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile Dünya'nın en büyük orta açıklığa sahip özelliği ile dördüncü büyük asma köprüsü olacağı ifade edilen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün, su altında yaklaşık 40 metrelik bir derinliğe batırılarak yükseltilen kolon ayakları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama kapsamında şu ifadelere yer verildi; İzmit Körfez Geçiş Köprüsüne ait olan ayaklarının inşaatı 2014 yılı sonunda tamamlanacağı kaydedilirken, Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu kapsamında yer alan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile birlikte otoyolun Gebze - Gemlik kesimi ve Kemalpaşa ayrımı - İzmit kesimi 2015 yılı sonu itibariyle tamamlanarak resmen hizmete alınacağı kaydedildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu tamamen bittiğinde ise bağlantı yollarıyla birlikte toplamda 433 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacağı vurgulandı. İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Projesi kapsamında şu ana kadar yüklenici firma tarafından 1 buçuk milyar dolar değerinde iş tamamlanırken, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da kamulaştırma çalışmaları için 1 milyar 310 milyon TL harcama yapıldı. Otoyol inşaatı kapsamında toplam 4 bin 579 personel ve bin 85 adet iş makinası çalışıyor.