İstanbul Lines'ten rakip firma duyurularına yalanlama

Eskihisar-Tavşanlı seferlerine yaklaşık 3 sene önce başlayan Narlı Feribot İşletmeciliği, rakip firmanın "rekabet davasının karşı tarafın aleyhine sonuçlandığı" yönündeki duyurularını yalanladı.

İstanbul Lines'ten rakip firma duyurularına yalanlama

Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. (Negmar-İstanbullines) firması, dün yayınladığı bir açıklama ile, rakip firmanın açılan rekabet davasının "karşı tarafın aleyhinde sonuçlandığı" yönündeki açıklamalarını yalanladı. Negmar, rakip firma tarafından yapılan "taşımacılık faaliyetlerinin durdurulduğu" yönündeki açıklamaların mahkeme kararlarıyla ilgisi bulunmadığını belirterek, mahkeme tutanağının bir bölümünü kamuoyu ile paylaştı. 

İzmit Körfezi feribot seferlerinde rekabet
Uzun yıllar İstanbul Deniz Otobüsleri'nin tek firma olarak yürüttüğü İzmit Körfezi Feribot taşımacılığı'na 3 sene önce dahil olan ve İDO'nun "devlet tarafından verilen taahhüdün ihlali" anlamına geldiği gerekçesiyle itiraz ettiği Negmar İstanbullines faaliyetlerin gelecek dönemde de sürdürecek. Firma tarafından yapılan açıklamada, rakip firmanın kamuoyunu maksatlı bir şekilde yanlış bilgilendirdiği ve Ticaret ve Rekabet Kanunu'na aykırı şekilde davrandığı belirtildi. 

Mahkemenin aldığı karar
İlgili mahkeme tarafından alınan kararın teknik bir karar olduğunu ve  bu hattaki rekabetin sonlanmasını isteyen rakip marka tarafından bu kararın çarpıtıldığının vurgulandığı kararda:

""Davacının fazlaya ait diğer talep ve davasının ayrıca ihtiyat-i tedbir talebinin reddine dair, davacı vekiliyle davalı Kocaeli Belediye vekili ve davalı Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. vekillerinin yüzüne karşı kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyizi kabil olmak üzere verilen karar açıkça okundu, usulen anlatıldı." ifadelerine yer verildi. 

İstanbullines açıklamasında yaklaşık 3 sene önce dahil olduğu seferlerine devam edeceğini belirtti.