İstanbul mega projelerle 'parlayacak

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. gayrimenkul sektörünü yönlendiren faktörleri değerlendirdi. Genel Müdür Maya, İstanbul'un mega projelerle parlayacağını söyledi

İstanbul mega projelerle 'parlayacak

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, mega projelerin İstanbul için büyük fırsatlar barındırdığını ve kentsel dönüşüm sürecinin çarpık kentleşmenin düzeltilmesi açısından değer taşıdığını söyledi.

İstanbul üç ya da dört merkeze bölünebilir
Maya:'İstanbul'un çarpık yapılaşmasının düzeltilmesinin önündeki iki büyük engel olan finansman ve rezerv alanlar konularına Mega Projeler ile çözümler sunmak; şehri kendi içinde üç veya dört ayrı merkeze bölerek yeniden yapılandırmak mümkün olabilecektir.' dedi. 

3. Köprü ve 3. Havaalanı başta olmak üzere mega projelerin İstanbul'un gelişimine yeni bir yön kazandırdığını vurgulayan Maya, konut projelerinin ulaşım akslarını göz önünde bulunduran seçim sistemlerinin önemine dikkat çekerek: 'Yapım aşamasında olan Kuzey Marmara Otoyolu, Avrasya Tüneli, tamamlanan Marmaray, yeni köprü ve havaalanı gibi ulaşım projeleri kentleşmeyi kuzeye taşırken; her ne kadar şehir merkezindeki trafik yoğunluğu, güvenlik ve kirlilik sıkıntıları bulunsa da ulaşım ve hayatın kolaylığı sebebiyle şehir merkezleri oturum için halen talep görmektedir. Kentsel Dönüşüm de bunu etkileyen önemli faktörlerden biridir.' ifadelerini kullandı. 

Yapı sektörünün durumu
Açıklamasında Türkiye çapında verilen Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin belgelerinin doğrusal bir artış içinde olduğunu da belirten Maya, bu ivmede özellikle kentsel dönüşüme ilişkin yasal düzenlemelerin büyük bir rol oynadığını vurguladı. Maya:

' Yakın gelecekte söz konusu çalışmaların devam edeceği düşünülmekte olup, eski yapı stokunun yoğun olduğu bölgelerde yeni yapıların çoğalacağı öngörülmektedir. 2001 ekonomik kriziyle oluşan düşüşün, takip eden yıllarda uygulanan politikalarla pozitif bir grafik sergilemekte iken; 2009 kriziyle birlikte tekrar düşüşe geçtiği görülmektedir.
Ancak gayrisafi yurt içi hasıla büyüme hızı'nda dalgalı hareketler yaşanmakta iken, gayrimenkul sektöründeki stabil duruş dikkat çekmektedir. Bu durum iç ve dış sermayelerin ve bireysel yatırımcıların Türkiye gayrimenkul sektörüne olan güvenilir duruştan kaynaklanmaktadır.' ifadelerini kullandı.