İstanbul Modern de dönüşüyor

İstanbul Modern'in Galataport projesi kapsamında yıkılarak yeniden yapılması gündeme geldi. Müzenin yeni inşaat çalışmaları sırasında Karaköy Paket Postanesi'ne taşınma ihtimali var

İstanbul Modern de  dönüşüyor

Karaköy'de bulunan İstanbul Modern binasının yıkılması gündeme geldi. Galataport projesi kapsamında dönüştüreleceği söylenen bina, üç yıl sürecek inşaat süresince, yine Karaköy'de yer alan Paket Postanesi'ne taşınabilir.

Radikal'den Müge Akgün'ün haberine göre konuyla ilgi olarak henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen; İstanbul Modern binasının yenilenmesi gündeme geldi. 2013 yılının Mayıs ayında 702 milyon dolarlık teklifiyle ihaleyi alan Doğuş Holding çalışmaları kapsamında Karaköy iskelesinden Mimar Sinan Üniversitesi'ne kadar olan sahil çizgisi üzerinde dönüşüm uygulanacak. İstanbul 2 No'lu Koruma Kurulu'nun İstanbul Modern'in yerinde kalması buna karşın 5 no'lu antreponun Resim ve Heykel müzesi olması yolundaki karar vermişti.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan İstanbul Modern yöneticisi Oya Eczacıbaşı, bölgede düşünülen dönüşümde İstanbul Modern'in müze olarak varlığının ve işlevinin büyümesi için her koşulu gözden geçirdiklerini belirterek: 'Bu aynı zamanda büyük bir sinerji, döönüşüm ve işbirliği doğruyuor. Şu ana kadar her zaman böyle ilerledik. Bundan sonra da böyle olacağına inanıyorum.' dedi.