İstanbul ofis pazarı 2015'i kayıpla kapadı

İstanbul ofis pazarı, MİA'da 2015'i doluluk oranı ve kira ortalaması kriterlerinde düşüşle kapadı. MİA Dışı Asya'da ise stok artışı gözlemlendi.

İstanbul ofis pazarı 2015'i kayıpla kapadı

Propin Property Investment Consultancy tarafından hazırlanan "İstanbul Ofis Pazarı Dördüncü Çeyrek Raporu", mega kentin 2015 yılı içindeki ofis performansını masaya yatırdı. Rapor, 2015 yılının ilk çeyreğinden dördüncü çeyreğine uzanan zaman diliminde Merkezi İş Alanı'nda A sınıfı ofis boşluk oranlarının yüzde 5'e yakın bir düzeyde yükseldiğini ve kira ortalamalarının gerilediğini gösterdi.

MİA'da boşluk oranları yükseldi
İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2015 Dördüncü Çeyrek Raporu'na göre Merkezi İş Alanı'nda yer alan A sınıfı binalardaki boşluk oranı 2015 yılının birinci çeyreğinde yüzde 20.9'dan, dördüncü çeyrekte yüzde 25.6 düzeyine yükseldi.

İstanbul ofis pazarı 2015'i kayıpla kapadı

MİA'da ofis boşluk oranlarında yükselme
Yılın bütününde ise MİA Dışı Asya'da stok artışının yaşandığı, ancak artan stokun bu bölgede canlı olan talep tarafından emildiği vurgulandı. Böylece MİA dışı Asya açısından 2015 yılının dengeli bir performans sergilendiği gözüktü ve yılın bütününde ofis binalarındaki boşluk oranında herhangi bir değişim yaşanmadı

Property'nin 2015 dördüncü çeyrek ofis raporu değerlendirmesi için tıklayın...

Kira ortalamalarında düşüş
Propin raporunda yer alan bir diğer ilgi çekici bilgi ise 2015 yılı içinde İstanbul Ofis Pazarı'nda kira ortalamalarındaki gerileme oldu. Buna göre 2015 yılının bütününde Türk lirasının özellikle ABD doları karşısında yaşadığı değer kaybı, mal sahiplerini ofis kira rakamlarında düzenleme yapmaya itti. Kiralardaki düşüşün bir diğer nedeni ise talep nedeniyle doyum noktasına ulaşan yüksek kiralı yeni nesil ofis alanlarının pazardan çıkması olarak gösterildi.