İstanbul ofis pazarında son durum

Propin, İstanbul ofis pazarına ilişkin 2015 dördüncü çeyrek dönemine ait analizinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, MİA'da A sınıfı ofis kiraları 29.7 ABD doları/metrekare düzeyde gerçekleşirken, boşluk oranı yüzde 25.6 seviyesinde seyretti

İstanbul ofis pazarında son durum

Propin tarafından hazırlanan ve 2015 yılı Dördüncü Çeyrek aralığını kapsayan "İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış Raporu"na göre MİA'da A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 25.6 olarak gerçekleşti. B sınıfı ofis binalarındaki boşluğun yüzde 10 seviyesinde olduğunu gösteren rapora göre, A sınıfı ofis kiraları, metrekare başına 29.7 ABD doları, B sınıfı ofis binaları kiraları ise 14.9 ABD doları/metrekare/ay miktarında seyretti.

En yüksek kira Levent-Zincirlikuyu aksında
Propin raporundan elde edilen verilerek göre 2015 yılın dördüncü çeyreğinden en yüksek ofis kirası, MİA'da yer alan Levent-Zincilikuyu-Esentepe-Gayrettepe hattında ödendi. Son iki çeyrek dönem itibarıyla bu aks üzerinde talep edilen en yüksek kira metrekare bışan 45 ABD doları düzeyindeydi

Propin 3. Çeyrek raporu için tıklayın...

MİA dışı en yüksek kira
Aynı dönemde MİA Dışı Avrupa ofis pazarında en yüksek kira 35 ABD doları/metrekare/ay ile Taksim-Nişantaşı bölgesinde kaydedildi. MİA Dışı Asya ofis pazarında ise en yüksek kira Kozyatağı'nda görüldü. Bu bölgede talep edilen rakam, 31 ABD doları/metrekare/ay düzeyinde gerçekleşti.

MİA dışı ofis pazarı
Propin tarafından hazırlanan İstanbul Ofis Pazarı raporu, 2015 yılının dördüncü çeyreğinde MİA dışı Avrupa A sınıfı ofis pazarlarındaki boşluk oranının ise yüzde 14.9 olduğunu saptadı.Bu kriterde kira ortalaması ise 17.9 ABD doları/metrekare/ay düzeyinde gerçekleşti. Raropa göre, MİA dışı Asya A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı ise yüzde 17.2 oldu. Bu kriterdeki kiralar ise 20.6 ABD doları/metrekare/ay olarak gerçekleşti.