İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul Ofis Pazarı'ndaki boşluk oranları MİA A sınıfı ofis binalarında yüzde 24.9'a, B sınıfı ofis binalarında ise yüzde 9.7'ye düştü.

İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul Ofis Pazarı, doluluk oranları bazında 2015 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren devam eden olumlu ivmesini, 2016 yılının ilk çeyreğinde de sürdürdü. Propin tarafından hazırlanan ve 2016 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan "İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2016 Birinci Çeyrek Raporu", bu iyileşmeye rağmen geçen yılın aynı dönemine kıyasla doluluk oranlarında bir kayba işaret ediyor.

MİA boşluk oranlarında gerileme
Raporun ilk dikkat çekici boyutu, boşluk oranlarındaki gerileme oldu. Bu gerileme Merkezi İş Alanı olarak tanımlanan merkezlerdeki A sınıfı ofis binalarında yüzde 24.9'a, B sınıfı ofis binalarında ise yüzde 9.7'ye geriledi. 2015 yılının ilk çeyreğinde MİA'da yer alan A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 20.3 olarak gerçekleşmişti. Bu rakam özellikle 2015 yılının üçüncü çeyreğinde ani bir yükseliş yaşamış, ancak bu tarihten sonra kademeli bir düşüşe tanık olmuştu. 

İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul ofis stoku büyüyor
Propin raporuna göre, 2016 yılının birinci çeyreğinde İstanbul ofis stokundaki artış devam etti. Stok paylarında herhangi bir değişiklik kaydedilmezken, MİA'ların payı yüzde 38, MİA dışı Avrupa yüzde 18, MİA dışı Asya ise yüzde 31 oldu. Yüzde 13'lük pay ise Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri olarak tanımlanan Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe, Batı Ataşehir olarak gözüktü. 

İstanbul Ofis Pazarı 2015'in dördüncü çeyreğini nasıl kapadı? Ayrıntılar için tıklayın...

MİA ofis kiraları
Propin raporuna göre MİA'larda yer alan ofislerde aylık kira ortalamaları ise A sınıfı ofislerde yüzde 28.8 ABD doları/metrekareye, B sınıfı ofis binalarında ise 14.6 ABD doları/metrekare düzeyinde gerçekleşti.

MİA dışı boşluk oranları
2016 yılının birinci çeyreğinde MİA dışı bölgelerdeki A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı A sınıfı ofislerde yüzde 16.2, Asya'da ise yüzde 17.1 oldu. 

MİA dışı kiralar
MİA dışı A sınıfı ofislerinde kiralar, Avrupa yakasında metrekare başına 18.6 ABD doları, Anadolu Yakası'nda ise 20.1 ABD doları olarak işlem gördü. 

En yüksek ofis kiraları: Levent-Zincirlikuyu hattı
Bu süre zarfında en yüksek kiranın talep edildiği bölgeler MİA'da yer alan Levent ile Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe hattı oldu. Bu hat üzerinde yer alan ofislerde aylık kiralar, metrekare başına 45 ABD doları oldu.