İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul ofis pazarında arz artışı, 2017 yılının ikinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha düşük düzeyde gerçekleşti. Kentte A sınıfı ofis arzı 3.36 milyon metrekare seviyesine ulaştı.

İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul ofis pazarında 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde de arz artışı sürdür. pamir&soyuer tarafından yapılan araştırmaya göre, bu dönemdeki artış, 2016 yılının ikinci çeyrek dönemine kıyasla daha düşük seviyede gerçekleşti. Kent genelinde toplam toplam A sınfı ofis arzı 3.36 milyon metrekare seviyesine ulaştı.

İstanbul ofis pazarında arz artışı sürüyor

2017 yılının ikinci çeyrek döneminde İstanbul genelindeki A sınıfı ofis arzında , 2016 yılının aynı dönemine kıyasla düşük düzeyde de olsa artış devam etti. Pazar giren Nidakule Levent porjesi ile beraber   İstanbul'da A sınfı ofis arzının 3.36 milyon metrekare seviyesine ulaştığı görüldü. Aynı dönemde ana ofis bölgelerinde gerçekleşen tüm işlemlerin yüzde 52'lik bölümünü kapsayan 25 bin 847 metrekarelik kiralama işlemine imza atıldı. 

Kiralama işlemlerinde düşüş

2017 yılının ikinci çeyrek döneminde yapılan kiralama işlemlerinde de geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş gerçekleşti. Buna karşın ikinci çeyrek kiralamaları ilk çeyreği kıyasla iki katlık bir hacme ulaştı. Geçen seneye kıyasla kiralama işlemleerindeki düşüş yüzde 1.4 oranında ölçüldü. 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde öne çıkan işlem Levent İş Kule 3'te yapılan 7 bin 744 metrekarelik kiralama işlemi oldu. 

Boşluk oranlarında artış

Yeni ofis arzı ve kiralama işlemlerindeki düşüşle beraber boşluk oranlarının yükseldiği görüldü. Toplam boşluk oranları yeni arzları girişinin etkisi ile yüzde 16.6 seviyesinden yüzde 16.73 seviyesine çıktı. Avrupa Yakası'ndaki boşluk oranları yüzde 17.93'e yükseldi. Avrupa Yakası'nda boşluk oranlarındaki artışın Levent-Etiler Bölgesi'ndeki 25 bin metrekareye varan yeni arzın etkili olduğu saptandı. Levent-Etiler Bölgesinde kira değeri ise 44 ABD doları-metrekare/ay olarak hesaplandı. Asya Yakası'nda ise boşluk oranlarında düşüş kaydedildi. Asya Yakası'ndaki boşluk oranlarında, yeni arz girişinin bulunmaması ve artan rekabetin etkisiyle kiralamalardaki yoğunluk sonrasında yüzde 14.67 olan boşluk oranının yüzde 14.30'a gerilediği görüldü. 

Bölgeler, kira bedelleri ve boşluk oranları

- Toplam boşluk oranı yüzde 16.6'dan yüzde 16.73 seviyesine yükseldi
- Avrupa Yakası toplam boşluk oranı yüzde 17.93 olarak ölçüldü. Bunda 25 bin metrekarelik yeni arzın kaydedildiği Levent-Etiler bölgesi önemli bir rol oynadı
- Levent - Etiler Bölgesi'ndeki boşluk oranı ise yüzde 17.49'dan yüzde 18.99 seviyesine çıktı. 
- Maslak'ta boşluk oranları yüzde 15.67'ye geriledi
- Şişli-Zincirlikuyu'da boşluk oranları yüzde 19.36'ya geriledi.
- Kozyatağı'nda boşluk oranları yüzde 19.5'e geriledi
- Ümraniye'de boşluk oranları yüzde 9.51'e düştü. 

Planlama ve inşaat aşamasındaki ofis arzı: 1.38 milyon metrekare

İstanbul'un ana ofis bölgelerinde önümüzdeki dönemde ofis arzının sürmesi bekleniyor. Yapılan ölçümlere göre bu bölgelerde inşaat  ya da planlama aşamasındaki yeni ofis arzı ise 1.38 milyon metrekare düzeyinde. Gelecek dönemde hayata geçirilmesi planlanan ofis arzının yüzde 43'lük kısmı ise, fanansal sistem düzenleyici ve denetleyici kurumları ve kamu bankaları için yönetim merkezi niteliği taşıyacak, Asya Yakası'ndaki İstanbul Finans merkezi tarafından teslim ediliyor. İstanbul'un ana ofis bölgelerindeki A sınıfı ofis arzının ise 2020 yılı sonunda 4 milyon metrekare seviyesine ulaşması bekleniyor.