İstanbul SMD ve Türk Ytong'dan kentsel dönüşüme hazırlan projesi

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) ve Türk Ytong işbirliğinde hazırlanan “Sarı Işık: Kentsel Dönüşüme Hazırlan” Projesi, Kadıköy pilot bölge çalışması ile başladı

İstanbul SMD ve Türk Ytong'dan kentsel dönüşüme hazırlan projesi

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) ve Türk Ytong işbirliğinde hazırlanan “Sarı Işık: Kentsel Dönüşüme Hazırlan” Projesi, Kadıköy pilot bölge çalışması ile başladı.Çalışma ile yayınlanan ve ücretsiz olarak dağıtılacak olan 97 sayfalık Sarı Işık:Kentsel Dönüşüme Hazırlan rehberi, toplam 15 yıllık bir süreçte riskli yapı statüsündeki yaklaşık 12 bin binanın yenileneceği Kadıköy'de yaşayanlardan alınan görüşler ile hazırlandı. 

Kentsel dönüşümün tanımından, ilgili kanunlara, sürece dahil olan kamu ve özel sektör temsilcilerinin görev ve sorumluluklarından, projelendirme, sözleşme aşamalarında kadar kentsel dönüşüm sürecini özetleyen rehberi, kritik karar noktaları için vatandaşları hakları ve sorunlulukları konusunda bilgilendiriyor. 

 

İstanbul SMD ve Türk Ytong'dan kentsel dönüşüme hazırlan projesi

 

Kadıköy'de kentsel dönüşüm 15 yıl daha sürecek

Türkiye çapında kentsel dönüşüm faaliyetlerinin en büyük çalışması İstanbul'da yapılıyor. İstanbul genelinde riskli yapı tespiti yapılan bina sayısı 39 bin 102 olup, riskli yapı olduğu onaylanan yapı sayısı ise 38 bin 590. Riskli yapıların 165 bin 944 adedi konut, 24 bin 287 adedi işyeri olmak üzere 190.231 bağımsız birimden oluşuyor. Kentsel dönüşüm için yapılan yenilenmenin büyük bir kısmı Kadıköy'de gerçekleşiyor. Resmi olmayan verilere göre Kadıköu ilçesinde 12 bin binanın daha riskli yapı statüsünde değerlendirilmesi bekleniyor. Hali hazırda 1200'e yakın inşaatın devam ettiği Kadıköy'de kentsel dönüşüm faaliyetlerinin 15 yıl daha süreceği tahmin ediliyor. Sürecin büyük kısmı yık-yap şeklinde ilerliyor ve iş yoğunluğunun yüzde 20 ile yüzde 30 arttığı belirtiliyor. 

 

İstanbul SMD ve Türk Ytong'dan kentsel dönüşüme hazırlan projesi

 

Sosyal medyadan paylaşılacak

“Sarı Işık: Kentsel Dönüşüme Hazırlan” rehberinin içeriği www.kentseldonusumehazirlan.com internet sitesinin yanı sıra, projenin sosyal medya hesaplarından da tüm kamuoyu ile paylaşılacak. İlçenin önemli yaşam merkezlerine belli günlerde kurulacak “Sarı Işık” masalarından ise vatandaşlara bilgilendirme yapılacak.