İstanbul gerçek bir marka şehir

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Marka Şehirler Zirvesi'nde konuştu.Kabadayı: "İstanbul tarihsel birikimiyle tam bir marka şehir" dedi.

İstanbul gerçek bir marka şehir

Marka Şehirler Zirvesi'nde konuşan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, İstanbul'un, Paris, Viyana, Londra, Amsterdam, Roma ve Barcelona şehirleri gibi binlerce yıllık geçmişi, tarih ve kültürel öğeleriyle tam bir marka şehir niteliği taşıdığını söyledi. Kabadayı: "Sahip olduğu tarihsel birikim, gelenek – göreneklerinin oluşturduğu kültür, medeniyetlerin bıraktığı gurme anlayışı ve müzikal zenginliği ile İstanbul, marka şehir olabilmek adına sıralayabileceğimiz birçok faktörü içinde barındırıyor. " dedi. 

Şehirleri marka yapan nedir?
İnanç Kabadayı, şehirlere marka değeri veren şeyin sahip oldukları özellikleri ticaretle bağdaştırabilmek olduğunu, bu özelliğiyle İstanbul'un tercih edilen bir destinasyon haline geldiğini vurguladı. Bu noktada kentsel dönüşümün Türkiye için büyük bir fırsat olduğuna ve kentsel dönüşümün tüm hızıyla devam ettiğine değinen Kabadayı:

"Ancak bu konuda bir hususa değinmekte fayda var; Yabancı marka şehirleri bir kez da göz önüne getirirsek bu şehirlerin her birinde “Old Town” olarak adlandırdığımız bölgelerde o şehrin kültürel dokusu bir şekilde korunuyor. Bu anlayışı İstanbul’da da görmeliyiz." dedi. 

Kentsel dönüşümün önemi
Kabadayı, kökleri çok eskide olan ve kültürü çok engin bir şehir olan İstanbul'da Galata, Eminönü, Kadıköy, Boğaz ve Karaköy gibi bölgelere özgü kültürel verilerin korunması gerektiğini, dönüşen yapıların da dönüşümün gerçekleştiği bölgelerin özelliklerini tam anlamıyla yansıtması gerektiğini vurgulayarak:

"Kentsel Dönüşüm’ü başladığı bölgeyi alt yapı açısından güçlendiren, üst yapı olarak bölgesel özelliklerine bağlı kalarak renove eden, gerçekleştirildiği bölgenin çehresini değiştirirken sosyalleştiren ve dinamizm katan bir süreç olarak görmek, bizi hedeflerimize ulaştıracaktır. " ifadelerini kullandı. 

 

Firma Bilgisi: Ege Yapı