İstanbul uluslararası yatırımcının gözünden düştü mü?

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu'nda İstanbul'un geçen seneye göre 13 sıra düştüğü gözlendi

İstanbul uluslararası yatırımcının gözünden düştü mü?

İstanbul, 27 Şubat Cuma - Urban Land Institute (ULI) ve PwC işbirliğiyle hazırlanan ve sektöre yönelik önemli öngörülerde bulunan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu'ndan derlenen "En İyi Yatırım Pazarları" listesine göre İstanbul, uluslararası gayrimenkul yatırımcısının en çok tercih ettiği Avrupa şehirleri arasında 20. sırada yer alıyor.

İstanbul 13 sıra geriledi
İstanbul, geçen yıl bu listede yedinci sırada yer alırken, Avrupa şehirlerindeki ekonomik iyileşmeyle birlikte gelen sıçrayış nedeniyle bu yıl 13 sıra geriledi. Geçen yıl pazarda yaşanan gerileme sürecinden etkilenen şehirlerin, 2015 sonuçlarına bakıldığında Avrupa ülkelerindeki ekonomik krizin etkilerinden sıyrıldığı gözleniyor. En İyi Yatırım Pazarları Listesi'nde Atina 23 sıra, Amsterdam 17 sıra ve Lizbon 17 sıra yükselerek, emlak alanında sundukları yatırım fırsatlarının popülaritesi ile öne çıktı.  

Berlin-Uluslararası yatırımcının gözdesi

Krizin ardından sıçrama
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Rapor sonuçlarının açıklandığı toplantıda, sektörel gelişmeleri ve 2015 yılına dair beklentileri değerlendiren ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur, kriz sonrasında Avrupa'da pek çok kentin yatırım açısından arka planlara düştüğünü söyledi. Sur, Alman kentleriyle birlikte Dublin, Madrid ve Atina gibi kentlerin sıçrayış halinde olduğunu belirterek: 

'İstanbul, şimdiye dek pastadan yeterince pay almamış olsa da, geliştirme perspektifi açısından halen 27 kent içinde ilk 9'da yer almaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'yi sadece İstanbul'dan ibaret düşünmemek gerekir. Yeni yatırım havzaları ön plana çıkarken, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, İzmir gibi kentler yatırımcıya yeni cazibe alanları sunuyor. İstanbul sıralamada düşüş gösterse de, hala yatırımcının ilgisi devam ediyor ama bu durumun iş hacmine dönmesine ihtiyaç var.' dedi. 

İstanbul'un düşüşü dönemsel mi?
PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu da İstanbul'daki düşüşün sürpriz olmadığını ve dönemsel nitelik taşıdığını vurgulayarak,  ilk 5 sıradaki şehirlerin güçlü Alman kentleri ile Dublin, Madrid ve Atina olduğunun altını çizdi. Bayraktaroğlu:

Atina'ya Uluslararası Yatırımcının İlgisi Yükseliyor

'Kriz döneminde ülkemiz gayrimenkulünde yukarıda belirttiğimiz ülkelerdeki gibi dramatik değer kayıpları yaşanmadığı için bu fırsat döneminde yatırımcıların İstanbul'a yönelmemesi, bir de bunun üzerine güneydoğu sınırlarımızdaki ülkelerin hiç de güvenli olmayan ortamını ekleyince, son derece doğal görünüyor.' dedi. 

Rapordan çıkan sonuç: İstanbul bir öğrenci kenti
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu'na göre bu yıl Türkiye ekonomisinde, hem ofis hem de konut sektörünü etkileyeceği düşünülen bir "iyileşme" beklentisi hissediliyor. Diğer şehirlere nazaran görece küçük bir gayrimenkul piyasasına sahip olan İstanbul'da 2014'ün ilk 9 ayında, 463 milyon Euro değerinde gayrimenkul el değiştirdi. Bununla birlikte Türkiye genç nüfus oranı ve hızlı büyüyen nüfusuyla yatırımcıların radarında yer alıyor.  

Yatırımcıların ikincil şehirlere ilgisi
Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2015 Raporu'na göre Avrupa'nın önde gelen gayrimenkul pazarlarında birincil varlıklar için süren rekabet, emlak yatırımcılarının ikincil varlıklara ve yükselen pazarlara yönelmesinin önünü açıyor. Rapor, Avrupa'daki ekonomik belirsizliğe rağmen, emlak sektörünün yatırımcılar için karlı bir yatırım alanı olma özelliğini koruduğunu da gösteriyor. Yatırımcıların yüzde 70'i, birincil gayrimenkulleri bulma arayışıyla birlikte, bu yıl kendi pazarlarında öz kaynağın bollaşacağına ve borçlanma olanaklarının artacağına inanıyor.  

Avrupa'nın en iyi yatırım pazarları

1. Berlin – Bu yılın yatırım tahminlerinde birincilikte Münih'in önüne geçen şehir, geçen yıla göre yükselişe geçti. Çok uzun süredir yerli satıcıların çoğunlukta olduğu Berlin'deki yatırım ortamı, uluslararası yatırımcıların şehre akın etmesiyle değişikliğe uğradı. Şehir, medya ve teknoloji merkezi konumunda ve şehrin sahip olduğu genç nüfus, konut sektöründe yatırım cazibesini artırmasına yardımcı oldu.

2. Dublin – Yeniden ikinci sıraya yükselen Dublin, yatırımcıların fırsatlar için yarıştığı güçlü bir yıl daha geçirdi. Düşük tedariki temel alan kiralama alanında yakaladığı sağlam büyüme, istihdam gelişimi ve yükselen ekonomisiyle şehir başarılı bir profile sahip. Ofis kiralamaları ve değerler emin adımlarla ilerliyor fakat yine de şehrin krizden önceki noktaya ulaşması için yol kat etmesi gerekiyor.

3. Madrid –Bu senenin yatırım tahminlerinde hızla yükselen bir şehir oldu ve şu anda birçok yabancı yatırımcı şehri hedefleri arasında görüyor. Fakat İspanya'nın sağlam ve uzun vadeli bir iş geleceği sunup sunmadığı konusu, yatırımcılar arasında yoğun şekilde tartışılıyor.

4. Hamburg – Bu sene bir sıra düşüş yaşadı. Bunun esas nedeni ise, yatırımcıların şehrin olanaklarında yaşadığı kayıplardanziyade daha küçük ve daha yeni pazarlara yönelmesi oldu. Uluslararası yatırımcılar, Hamburg'a akın ediyor. Öyle ki 2014'ün ilk 9 ayındaki 2,4 milyar Euro'luk işlemlerin yarısını bu yatırımcılar oluşturdu. Büyüyen nüfus da gelişen konut sektörünü işaret ediyor.

5. Atina – 23'üncü sıradan 5'inci sıraya yükselerek bu senenin listesinde en büyük sıçrayışı gerçekleştiren şehir Atina oldu. Yakın zaman önce yapılan Gelişen Trendler anketi, yatırımcıların İspanya, İrlanda ve İtalya gibi diğer sıkıntılı pazarlara girme eğiliminde olduğunu fakat Yunanistan'ın ilgi çekmeye başladığını gösterdi. Avrupa'nın olumsuz anlamda en fazla etkilenen ekonomisi olan Yunanistan hassas yapısını sürdürmesine rağmen, öncü yatırımcılar ekonomi normale dönmeden mevcut fırsatlardan yararlanmaya çalışıyor.