İstanbul'a 7 yeni tünel yapılacak

İstanbul'un en büyük sorunu olan trafiği rahatlatmak amacıyla 7 yeni tünel yapılacak

İstanbul'a 7 yeni tünel yapılacak

İstanbul'un en büyük sorunu olan trafiği rahatlatmak amacıyla 7 yeni tünel yapılacak. Tünellerden 6 tanesi E-5 ve E-6'yı bağlayacak ve birbirinden bağımsız olacak. 1 tanesi ise Sarıyer Kilyos karayoluna inşa edilecek. 

Oy çokluğuyla kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Büyükçekmece - Esenyurt - Avcılar - Küçükçekmece - Bahçelievler - Bayrampaşa - Kağıthane Karayolu Tünelleri ve Sarıyer Kilyos Karayolu Tüneli Projesine ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. 

Toplam 29 kilometrelik tünel 

E-5 ve E-6'yı bağlayarak trafiğin rahatlatılmasının amaçlandığı Büyükçekmece - Esenyurt - Avcılar - Küçükçekmece - Bahçelievler - Bayrampaşa - Kağıthane Karayolu Tünelleri 23 kilometre uzunluğunda olacak ve proje 2,5 milyar liraya mal olacak. Sarıyer trafiği için ise Sarıyer Kilyos Karayolu Tüneli projesi yapılacak ve tünelin uzunluğu 6 kilometre olacak. 

Günde 300 bin araç geçecek

Büyükçekmece - Esenyurt - Avcılar - Küçükçekmece - Bahçelievler - Bayrampaşa - Kağıthane İstanbul Karayolu Tunelleri’nden günde 300 bin aracın geçmesi bekleniyor. 23 kilometre uzunluğundaki tünelin maliyeti 2,5 milyar lira olacak.