İstanbul'da kiralar %100 arttı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı'nın yaptığı açıklamaya göre İstanbul'da kiralar yüzde 100 oranında arttı.

İstanbul genelinde ev kiraları cep yakıyor. Son aylarda kiraların hızla artmasında da farklı etkenler var. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa'ya göre İstanbul'da ev kiralarının bu denli hızla artmasının sebepleri arasında ilk sırayı kentsel dönüşüm alıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılan vatandaş kiraya çıkmak zorunda kalıyor. Bu durum geçici de olsa bir talep yaratıyor. Diğer sebep ev fiyatlarının çok yüksek olması; ev almak isteyen kişi parasını denkleştiremiyor ve kirada oturmak zorunda kalıyor. Son sebep ise İstanbul'a yapılan göçler. Özellikle Suriyeli göçmenler İstanbul'da ev kiralarının bir hayli yğkselmesine sebep oldu. Dönem itibariyle okul başlangıç döneminde bulunduğumuz için öğrencilerin yoğun olarak tercih ettikleri bölgelerde de fiyatlar yükselişte. Bu bölgelerin başında da dokuz üniversitesiyle Beşiktaş yer alıyor. Aşa "Beşiktaş'ta artık çok para verseniz de iyi bir evde oturma şansınız kalmadı. Vasıfsız konforsuz evler bile 2 bin TL civarında" diyor. 
Bu artışların bir süre daha devam edeceğini söyleyen Aşa, orta ve uzun ve vadede ev fiyatlarının normal rayına oturacağını söyledi.

"Sahte emlakçılara dikkat!"
Aşa ev alımında çok önemli bir konuya daha değindi. Sahte emlekçılardan mutlaka uzak durulması gerektiğini belirtti. "Bu konuda çok fazla şikayet alıyoruz. Vatandaş parasını vermiş, evrakını vermiş, kimliğini vermiş ama emlakçıyım diyen şahıs ortadan kaybolmuş. Emlak alışverişinde bulunacak vatandaş odamızı arasın, çalışacağı emlakçının odaya kayıtlı olup olmadığını bize sorsun. Dolandırıcılık gerçekleştikten sonra bir yaptırımımız maalesef yok. Bu sebeple çalışmadan önce çalışcağınız kişiyi mutlaka sorun" diye konuştu. 

Firma Bilgisi: Emlakçılar Odası