İstanbul'da ulaşım bayramda indirimli, sınav günü ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı süresince şehir için toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 indirim uygulama kararı aldı. Diğer taraftan 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında YKS sınavı sebebiyle öğrenci ve görevliler de taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek

İstanbul'da ulaşım bayramda indirimli, sınav günü ücretsiz

Ramazan Bayramı süresinci İstanbul'da toplu taşıma araçları yüzde 50 indirimli olacak.  Diğer taraftan 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı-YKS sebebiyle de öğrenci ve görevliler de toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karara göre toplu ulaşım bayram süresince yüzde 50 indirimli olacak. Meclis tarafından alınan karar doğrultusunda vatandaşların bayram süresince akraba, dost ve mezarlık ziyaretlerini rahatlıkla yapabilmesi ve özel araç yoğunluğunun giderilmesi amacıyla toplu taşıma araçlarında 15, 16 ve 17 Haziran tarihleri arasında yüzde 50 indirimli yolculuk imkanı sunulacak. 15 Haziran Cum günü saat 06.00'da başlayacak olan indirim uygulaması 17 Haziran Pazar günü 24.00'da sona erecek. İndirimli yolculuk, İETT, Otobüs A.Ş., Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, Özel Halk Otobüsleri, Hafif Metro, Tramvay, Füniküler, Teleferik, Tünel ve Nostaljik tramvay hizmetlerinde geçerli olacak. İndirimler İstanbul Metro Hatları bünyesinde de geçerli olacak. 

Sınav günü ulaşım ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı bir diğer karar ise Yükseköğretim Rurumları Sınavı-YKS'nin yapılacağı 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerini kapsayacak şekilde alındı. Buna göre bu tarihlerde sınavlara katılacak öğrenciler ile görevliler de toplu taşıma araçlarından ücretsiz biçimde yararlanabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kararın öğrenciler ile görevlilerin sınav yerlerine rahat ulaşımının sağlanması amacıyla alındığına dikkat çekildi. Öğrenciler ve görevliler inücretsiz indirimden yararlanabilmek için görevlilere belgelerini ibraz etmesi yeterli olacak. Ücretsiz taşıma hizmeti sınav gününde İStanbulkart ücret entegrasyonuna dahil olan tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak. 

Geçen bayram da indirimliydi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaklaşam Kurban Bayramı nedeniyle toplu ulaşımda indirim kararı aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan karara göre Kurban Bayramı süresince toplu ulaşım araçlarında yolculuk yapan vatandaşlar yüzde 50 indirimli tarifeden yararlanabilecek.

1-4 Eylül tarihleri arasında 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı süresince vatandaşların aile, akraba ziyaretlerini daha kolay yapabilmesi ve diğer taraftan bu sürede özel araç kullanımının azaltılması amacıyla indirim kararına gidildi. Alınan karar uyarınca Kurban Bayramı'nın denk geldiği 1-4 Eylül tarihleri arasında İETT ve Özel Halk Otobüsleri yanında Otobüs AŞ, Metroüs, TOplu Taşıma Entegre Özel Deniz Motorları, Metro, Şehir Hatları Vapurları, Hafif Metro ve Tramvay ile Füniküler sistemlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım mümkün olacak. 

18 Eylül'de ulaşım ücretsiz olacak

Diğer taraftan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk, orta ve lise eğitiminin başlayacağı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü de toplu ulaşım sistemlerinin ücretsiz olacağını duyurdu. Bu indirim kararı 18  Eylül Pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 saatleri ile sınırlı olacak. Alınan indirim kararıyla okulların ilk ders gününde, özel araç yoğunlaşmasının önüne geçilmesi planlanıyor. 

2 milyon 689 bin 988 öğrenci ders başı yapıyor

18 Eylül Pazartesi günü, İstanbul'da toplam 5 bin 771 adet okulda, 142 bin 524 öğretmen ve 2 milyon 689 bin 988 öğrenci yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak.