İstanbul'un bütçesi bakanlıkları solladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 16 milyar 100 milyon TL olarak açıklanan gelecek yıl bütçesi üç tanesi dışında tüm bakanlıklar için hazırlanan tavan tekliflerin üzerine çıktı. Bütçe yarınki meclis toplantısında oylamaya sunulacak

İstanbul'un bütçesi bakanlıkları solladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılı bütçesini açıkladı. 2016 Yılı Yatırım ve Hizmet Programı'nı hazırlayan İBB, 16 milyar 100 milyon liralık bütçesiyle neredeyse tüm bakanlıkların, tavan tekliflerini ardında bıraktı. Yalnızca Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, İBB'nin üzerinde yer aldı. 

En büyük pay ulaşıma ayrıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 bütçesinden en yüksek payı ulaşım aldı. Yüzde 44.7'lik orana sahip ulaşım alanına 5 milyar 510 milyon 666 bin TL ayrıldı. Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü ise 1 milyar 790 milyon TL'yi aşan payıyla, en yüksek paya sahip müdürlük olma ünvanını kazandı.

 

İstanbul'un bütçesi

 

Açıklamada 2016 yılında çalışmaları sürdürülen ulaştırma projeleri ve ayrılan bütçeler hakkında da değerlendirmelere yer verildi. Buna göre Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Tramvay Hattı Uygulama Projesi için 15 milyon, Haliç-Unkapanı Karayolu Düneli Geçiş projesi için 100 milyon ve Kadıköy Fikirtepe İmar ve Ulaşım Projesi için de 9 milyon TL pay ayrıldı. 

Mecidiyeköy-Çamlıca teleferiği geliyor
2016 yılı bütçesiyle ilgili olarak verilen en dikkat çekici bilgi ise Mecidiyeköy-Çamlıca arasına teleferik projesi oldu. Mecidiyeköy'den başlayan ve Zincirlikuyu-Altunizade üzerinden Çamlıca'ya uzanacak olan teleferik projesinin yanı sıra, farklı teleferik projeleri de 2016 yılında çalışmalarını sürdürecek. 

 

İstanbul'un bütçesi

 

İBB'nin 2016 yılı bütçesi, yarın yapılacak İBB meclis toplantısında görüşülerek oylamaya sunulacak. İstanbul'da 2016 yılı için tasarlanan 630 adet proje bulunduğu vurgulanıyor.