İstanbul’un mega projeleri!

Kültür başkenti İstanbul’da hayata geçirilen mega projelerin en merak edilenleri; Havaray, Kanal İstanbul, 3. Köprü ve en büyük havalimanı...

İstanbul’un mega projeleri!

1. Kanal İstanbul

Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp Sazlıdere aksından Karadeniz’e bağlanacağı açıklanan Kanal İstanbul; Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy hattında uzanacak. 

Kanal İstanbul'un kurulacağı 6.865 hektarlık alan üzerinde 1.120.280 kişi yaşayacak. 40 milyar dolara mal olacak projeyle binlerce kişiye istihdam sağlanacak. Kanalın uzunluğu 40-45 kilometre, genişliği yüzeyde 145-150 metre, tabanda ise yaklaşık 125 metre olacak.

2. Havaray

11,60 kilometre uzunluktaki Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray projesi; Sefaköy metrobüs durağından başlayıp, Halkalı Meydanı'ndan geçerek Atakent, İkitelli ve Başakşehir 1. Etap Metrosu'na kadar uzanıyor.

Projenin Beylikdüzü-İncirli Metrosu, Beylikdüzü-Zincirlikuyu-Kadıköy metrobüs hattı, Kirazlı-Halkalı LRT Hattı ve Mecidiyeköy- Mahmutbey Metrosu ile entegre olması hedefleniyor. 

Üsküdar-Libadiye Caddesi Havaray hattı ise Göztepe-Örnek Mahallesi-Ünalan Mahallesi’ni kapsıyor. Bu hat da Kadıköy-Ataşehir Metrosu ile entegre olup Esatpaşa Mahallesi üzerinden Bulgurlu'ya kadar gidiyor ve o noktada Üsküdar-Çekmeköy Metrosu ile entegre oluyor.

3. 3.Köprü

3. köprü tamamlandığında 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü, 2 bin 164 metre uzunluğuyla üzerinde demiryolu olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. 

29 Ekim 2015’te hizmete açılması planlanan köprünün inşaatında 6 bin 500 işçi ile 600 mühendis görev yapıyor. Köprüde karayolu için sekiz şeritli yol ile yüksek hızlı tren için iki adet demiryolu hattı olması planlanıyor.

İstanbul trafiğini rahatlatmak için yapımına hızla devam edilen 3. köprünün inşaatında önemli yol kat edildi. Köprüde her iki yakada yükselen kuleler arasında kedi yolu yapımında kullanılacak iki adet kılavuz halat çekildi. Kılavuz halatların çekilmesinin ardından köprü için önemli bir aşama olan kedi yolu ve ana kablonun köprüye çekilmesi işlemi başlayacak. Temmuz ayı ortalarına kadar yaklaşık iki ay sürede yapılması öngörülen kedi yolu yapımı ve ana kablonun çekilmesi işlemi sonrasında iki kule arasında ana gövdeyi oluşturacak çelik tabliyelerin döşenmesine sıra gelecek. 

Daha önce üçü Poyrazköy dördü Garipçe Köyü tarafına olmak üzere 24 metre uzunluğunda 59 metre genişliğindeki toplam yedi tabliyenin yerleştirilmesi işlemi tamamlanmıştı. Köprünün gövdesine toplamda 59 adet çelik tabliye yerleştirilecek. Çelik tabliyelerin konulması işlemiyle birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının da montajına başlandı.

4. En Büyük Havalimanı 

Dünyanın en büyük havalimanının inşaat süreci DHMi’nin yer tesliminin ardından 1 Mayıs itibariyle başladı. İlk etapta 90 milyon kapasiteli dünyanın en büyük terminali, üç adet pist, PAT sahaları, kule ve destek binalarının tasarım ihaleleri tamamlandı. Havalimanı projesinin inşaat süreci ağırlıkla Türk mühendis ve mimarlar tarafından yönetiliyor. Türk havacılık endüstrisinin geleceği için büyük önem taşıyan İstanbul'un yeni havalimanı, bulunduğu bölgeyi de ciddi ölçüde hareketlendiriyor.