İşte ilk yerli metrobüs

İlk yerli metrobüs olan AKIA, 290 kişilik kapasitesi, 25 metre uzunluğu ve 3 adet körük sistemiyle Bursa’da üretildi.

Yerli üretimde öncü adımlar atan Bursa, bir ilke daha imza atarak yerli metrobüs üretti. AKIA firmasının ürettiği yerli metrobüs 290 kişilik kapasiteye  25 metre uzunluğa ve 3 adet körük sistemine sahip. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerli metrobüs üretiminden dolayı heyecan duyduğunu belirterek, Türkiye’deki gelişime işaret etti. Güçlü bir Türkiye’nin oluşumunda güçlü şehirlerin var olması önemli. Güçlü bir şehir olan Bursa’da da yerli üretimin artmasını ve yüksek katma değerli araçların üretimini hedefliyoruz. Bursa yerli üretimde ilkleri başardı” dedi. İlk yerli tramvay ve ilk yerli metro aracını üreten Bursa’da, Avrupa’da üretilen ve hızlı tren başta olmak üzere pek çok aracın en önemli parçaların üretiyor. Bundan sonra da raylı sistemlerin kurulamadığı güzergahlarda kullanılan metrobüsler artık Bursa’da üretilecek.

Dünyanın en yüksek kapasiteli metrobüs aracı
Yerli metrobüsü üreten AKIA firması Genel Müdürü Remzi Baka metrobüs üretimiyle ilgili bilgiler verdi. İlk yerli metrobüs Bursa’da üretildiği için sevinçli olduklarını söyleyen Baka, “
toplu taşımaya hizmet verebilmek ve toplu taşımayı daha ileriye götürebilmek için, 290 kişilik, Türkiye ve dünyanın en yüksek kapasiteli metrobüs aracını ürettik. Hızlı büyüyen şehirlerde demiryollarına alternatif olarak geliştirdik projemizi. Dizel, hibrit ve elektrikli versiyonlarını da üretiyoruz. Türkiye’ye faydalı olmak için çalışıyoruz” dedi.

Yerli metrobüsün özellikleri
Ferah yolcu salonu, yüksek tavanı, 290 kişilik yolcu kapasitesi, sağlam ve kolay temizlenebilir koltuklarıyla ilk yerli metrobüs Akia tarafından üretiliyor. Alçak tabanlı ve basamaksız oluşu rahat iniş-biniş sağlıyor. Tekerlekli sandalye iniş-biniş sisteminin rahatlığı da maksimum seviyeye çıkarılıyor. Euro 6 çevreci motor seçeneğiyle çevre kirliliğine karşı duyarlı olarak üretiliyor. Sağ yanda dört tane, sol yanda 4 tane olmak üzere toplam 8 kapıya sahip metrobüsler bu özelliği ile her iki hatta da kullanılabiliyor. Yüksek yolcu sirkülasyonu sebebiyle de geniş kapılarla üretiliyor.