İSTİNYE ARAZİSİNDEKİ PROJE 3 KATI GEÇMEYECEK

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen İstinye arazisi ile ilgili konuştu.

İSTİNYE ARAZİSİNDEKİ PROJE 3 KATI GEÇMEYECEK

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen İstinye arazisi ile ilgili konuştu. Murat Kurum, Tahincioğlu-Nida ortaklığının kazandığı ihaleye konu olan İstinye arazisine yapılacak projenin yeşil alanları bol bir proje olacağını söyledi. Ayrıca projenin imar planları gereği zeminle beraber en fazla 3 katlı olacağını belirtti. Bölgeye değer katacak bir proje yapılmasını istediklerini ifade eden Kurum, "Nişantaşı Akaretler'deki yapıya benzer bir yapı olacak. Belli imar koşullarına göre bir proje yöneteceğiz" bilgisini verdi.

Denetim Emlak Konut'ta olacak
Yüklenici firmanın tüm faaliyetlerinin Emlak Konut denetiminde olacağına da dikkat çeken Kurum, İstinye projesinin çevreye duyarlılığıyla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını vurguladı. Kurum, sözleşmenin yüzde 10 peşinatını sözleşmenin imzalanmasıyla yüklenici firmadan alacaklarını belirterek, "Yaklaşık 45-50 gün sonra peşinatı alacağız" dedi.

İhaleyi alan firmanın Emlak Konut'a minimum 1 milyar 876 milyon lira ödeyeceğini sözlerine ekleyen Kurum, "Proje 4 seneyi kapsayan bir süreci kapsıyor. Artan gelir olursa firma ondan da yüzde 51.1 ödeyecek. Bu oran güzel bir oran, kamunun geliri için güzel bir oran. Burada bütün gelir satışa çıktıktan sonra Gelir Paylaşımı Modeli'yle Emlak Konut kasasında toplanıyor, yükleniciye de yapmış olduğu iş karşılığında oranı belli küçük ödemeler verebiliyoruz" şeklinde konuştu.