İTÜ İstinye metro hattı ihalesinde son durum

İTÜ İstinye metro hattı etüt ihalesinde sonuç belli oldu. Buna göre ihaleyi, Prota Mühendislik kazandı.

İTÜ İstinye metro hattı ihalesinde son durum

İstanbul'un yeni metro projeleri arasında bulunan İTÜ İstinye metro hattı ihalesinde sonuçlar belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nce 24 Kasım 2014 günü teklifleri toplanan, "Sarıyer, Ayazağa-İTÜ-İstinye Raylı Sistem Projesi Hizmet Alımı" etüt ihalesinde kazanan açıklandı. Maliyeti 500.282 TL olarak belirlenen ihaleyi 349 bin TL'lik teklifiyle Prota Mühendislik kazandı.

Yenikapı'dan Maslak'a kadar uzanan metro hattı, İTÜ Ayazağa istasyonundan yeni bağlantılara sahip olacak. Seyrantepe'den gelerek Ayazağa'nın içinden geçen hat, İstanbul Teknik Üniversitesi istasyonundan sonra, İstinye Park AVM ve İMKB'nin yanından İstinye'ye inecek. Bu sayede Boğaz'ın etrafı metro ağıyla sarılmış olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki metro hattının güzergâh ve hat bazlı ulaşım etütleri ile istasyon yerlerinin tespit edilmesi için çalışma yapılacak. 240 gün sürecek çalışma kapsamında, üç farklı güzergâh hazırlanarak hangi noktalara istasyon konulacağı tespit edilecek. Yeni metro ağının Avrupa Yakası'nın Boğaz trafiğini de azaltması hedefleniyor.