İzmir Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

663 kilometre uzunluğa iki şehir arasını 3 saat 50 dakikada katedecek İzmir Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek? İşte yanıtı…

İzmir Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

Türkiye’nin yüksek hızlı tren projelerinden biri olan İzmir Ankara hızlı tren projesinin nabzını tuttuk. Tamamlandığında 663 kilometrelik uzunluğa sahip olacak hat sayesinde iki şehir arasındaki yolculuk süresi 3 saat 50 dakika olacak. Peki İzmir Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek? Hatta son durum ne?

İzmir Ankara hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

 

Etap etap İzmir Ankara hızlı tren projesi

Projede hali hazırda etap etap çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında Ankara Polatlı hızlı tren hattı tamamlanmış ve hizmete açılmış durumda. Polatlı-Afyon hattının ihalesi ise yapıldı ve yer teslimi ile inşaat çalışmaları tam gaz devam ediyor.

Hızlı tren projesi dahilinde Afyon-Uşak hattının ise ihalesi yapıldı. Kararın beklendiği etapta yakın zamanda inşaat çalışmalarının başlanması planlanıyor. Bunlar dışında Uşak, Eşme, Manisa, İzmir ve Turgutlu var ve İzmir-Manisa arası projeleri tamamlandı. Menemen-Manisa arası ihale çalışmaları ise devam ediyor. İzmir Ankara hızlı tren projesi, Kemalpaşa üzerinden 624 kilometre ve yolculuk süresi 3 saat 20 dakika.