İzmir'in yükselen yıldızı Urla

Eva Gayrimenkul tarafından yapılan araştırmaya göre Urla, konut yatırımında İzmir'in yeni gözdesi oldu

İzmir'in yükselen yıldızı Urla

Eva Gayrimenkul tarafından yapılan araştırmaya göre Urla, konut yatırımında İzmir'in yeni gözdesi oldu. EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. İzmir Şube Bölge Müdürü Filiz Akkaya 704 kilometrekare yüzölçümüne sahip Urla'da ilçe merkezi le Zeytinalanı merkezi dışındaki diğer yerleşim alanlarında alt ölçekli imar planlarının bulunduğunu söyledi.

İzmir'in merkezi batıya kayıyor
Bu alanlarda 2 kata imar verildiğini, ilçe sınırlarında doğal sit ve arkeolojik sit alanlarının oranının yüksek olduğunu ve bu nedenlerden ötürü ilçede gelişimin bugüne kadar istenilen ivmede olmadığını söyleyen Akkaya: 'İzmir'in merkezi gün geçtikte batıya doğru kaymaya başladı. Bu da ciddi bir nüfus artışı yaşanmaya başlayan Urla'yı son dönemde İzmir'in yıldızı parlayan ilçelerinden biri yaptı. Yaşanan nüfus artışından dolayı ilçe sınırları içerisinde farklı bölgelerde farklı yatırımların yapıldığını ve önümüzdeki dönemde de yeni yatırımların planlandığını görüyoruz. Bugüne kadar ilçe beklenen ivmede bir gelişme gösterememişken, artık her geçen gün gelişmeye ve değerlenmeye başladığını, bu gelişiminde özellikle talepler doğrultusunda şekillendiğini görüyoruz.' dedi.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. İzmir Şube Bölge Müdürü Filiz Akkaya

İlçe merkezi dışı 'ikincil konut' için
Ural ilçe merkezi dışında kalan bölgelerin ikincil konut amaçlı tercih edildiğini söyleyen Akkaya, gelecek vaat eden bölgelerin, Gülbahçe, İçmeler-Torasan, Urla merkez, İskele-Güvendik, Kalabak ve Şirinkent olduğunu açıkladı.  2002 yılında ilk mezunlarını veren İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Urla'nın batı bölgesinde yer alan Gülbahçe sınırları içerisinde bulunmasına rağmen Gülbahçe'nin beklenen gelişimi göstermediğini söyleyen Akkaya; Bu durumun belli başlı nedenleri içerisinde bölgede sit alanlarının oluşu, üniversite yakınında alt ölçekli imar planlarının bulunmaması, mevcut imar planlarında ise yapılaşmanın 2 kat olması, dubleks konut yapılaşmalarının görülmesi ve sosyal alt yapının oluşmaması gibi durumları sayabiliriz. Ne yazık ki ilçe mevcut durumu ile öğrenci ve öğretim görevlileri tarafından talep görmemektedir. Öğrencilerin kampüs alanı içerisindeki yurtların dışında Urla ilçe merkezini tercih ettiğini görüyoruz. Sit alanlarının çözümü ve imar planlarının yapılması doğrultusunda bölgenin gelişim göstermesini bekliyoruz. Ama bu durum orta vadeli bir gelişim sürecidir" şeklinde konuştu.

Bölgeye yapılacak büyük bir yatırımın yakın dönemde planlanmadığını, uzun vadede ise metro hattının İYTE kampüs alanına kadar devem etmesinin planlandığını belirten Akkaya son olarak, bölgedeki dublekslerde ortalama birim m2 fiyatlarının 2.500 TL / m2 civarında seyrettiğini söyledi.

Alt ölçekli planlar Urla Merkez'in gelişimini yavaşlatıyor
İskele Mahallesi'nde adadan taşınarak bölgeye gelen ve Ekim 2014'te faaliyete geçen Urla Devlet Hastanesi'ne rağmen, bölgede alt ölçekli planların bulunmamasının gelişimi yavaşlattığını vurgulayan Akkaya, mevcut tarım arazilerinin imara açılacağı söylemlerine rağmen bir netlik olmamasının da olumsuz bir etki yarattığını söyledi. Akkaya son olarak, bölgenin güneyinde yer alan sanayinin taşınacağı konusunda duyumlar aldıklarını belirtti.

Ceşme bölgesi doydu; Urla'ya talep arttı
Urla'nın doğal sit ve arkeolojik sit alanlarının oranının yüksek olmasından ötürü büyük çaplı yatırımlara olanak tanımamasına rağmen, İzmir'in merkezinin batıya kayması ve bundan dolayı nüfus yoğunluğunun da yer değiştirmesinden ötürü yavaş da olsa gelişim gösterdiğini, vurgulayan Akkaya "Çeşme bölgesinin doygunluk oranına ulaşması da Urla'ya bir talep yarattı. Bölgenin şu an ki sosyal ve teknik alt yapısı henüz mevcut değil ama orta vadede tamamlandığında oluşan bu talebin daha da artacağına inanıyoruz. Ayrıca uzun vadede raylı sistemin de bölgeye ulaşması beklentiler arasında" şeklinde konuştu.