İzmit Geçiş Köprüsü'nde son durum

İzmit Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projede, mühendis ve işçilerin çalışacağı geçici yürüyüş bantlarının döşenme işleminde sona gelindi

İzmit Geçiş Köprüsü'nde son durum

İzmit Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projede, mühendis ve işçilerin çalışacağı geçici yürüyüş bantlarının döşenme işleminde sona gelindi.

İzmit-Geçiş Köprüsü
Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki Dil Burnu ile Yalova Altınova'daki Hersek Burnu arasında yaptırılan köprü ayakları arasında, tabliyeleri taşıyacak ana kabloların montajında kullanılacak kılavuz kabloların çekimine Ocak ayında başlanmıştı. 2014 yıl sonunda kulelerin tamamlanmasının ardından yürütülen çalışmalar sonrasında, iki yaka arasındaki birleşme ilk kez belirgin hale gelmeye başladı.

Kedi Yolu çalışmaları sürüyor
Projede 'Kedi Yolu' olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolunun çalışmalarına da başlandı. Mühendis ve işçiler bu yolun tamamlanmasıyla birlikte, tabliyeleri taşıyacak ana kabloları çekecek.  

İzmit Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılıyor. 252 metrelik kule yüksekliğine sahip İzmit Körfez Köprüsü, 1.550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. Sırada yer alıyor.

Proje tamamlnadığında İstanbul'dan Bursa'ya 1, Eskişehir'e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi'yle yapılan sözleşmeye göre, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu ile toplam 433 kilometre uzunluğundaki proje, 15 Mart 2020'de tamamlanacak.

Proje Bilgisi: Izmit Geçiş Köprüsü