İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde iki yaka birleşti

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde tabliye montajlarını tamamlandı ve iki yaka birleşti

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde iki yaka birleşti

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde tabliye montajlarını tamamlandı ve iki yaka birleşti. 2 bin 682 metre uzunluğunda olan Körfez Geçiş Köprüsü Mayıs ayında ulaşıma açılacak. 

Dünyada dördüncü

433 kilometrelik Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli ayağı olan Körfez Köprüsü'nde 35 metre 93 santim genişliğinde 113 tabliyenin montajı tamamlandı. 2 bin 682 metre uzunluğa sahip olan köprü 1.550 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü oldu. Köprünün ayaklarının yer aldığı Dilovası ve Yalova Hersek Burnu'ndaki şantiyelerde çalışmalar devam ediyor. 

Mayıs ayında açılıyor

1.1 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen Kocaeli ve Yalova istikametlerine 3'er şeritli olarak yapılan Körfez Geçiş Köprüsü'nde 1 hizmet şeridi yer alacak. Köprü açıldığında Körfez'i dolanarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan İzmit Körfez Geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar+KDV olacak. Körfez Geçiş Köprüsü Mayıs ayında ulaşıma açılacak. 

Perşembe günü düzenlenecek olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün tamamlanması törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılması bekleniyor.