İzmit Körfezi'ne yeni tesis kurulamayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan: 'İzmit Körfezi Kıyı Planı'na göre, körfezde yeni tesis kurulması artık kabul edilmeyecektir.' dedi

İzmit Körfezi'ne yeni tesis kurulamayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,evre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan ve çalışmalarında Ulaştırma Bakanlığının da yer aldığı İzmit Körfezi Kıyı Planı'na göre, körfezde yeni tesis kurulamayacağını açıkladı.

Denizlere kayıtsız kalamayız
Geçtiğimiz hafta içinde Deniz Kılavuzluk A.Ş. Yarımca İstasyonu'nda gerçekleştirilen İzmit Körfezi Kıyı Tesisi İşletmesi ve Sanayicilerle İstişare Toplantısı"nda konuşan Elvan, Akdeniz havasındaki ülkeler arasında denizin dilini en iyi anlayan bir millet olarak denizlere bigane kalmalarının mümkün olmadığını söyledi. Bir yandan ülkenin küresel ölçekte rekabet gücünü arttıracak adımlar ile deniz emniyeti ve temizliğine ilişkin altyapıyı kurarken, diğer yandan tersaneciliği ve limanları geliştirecek adımları bir bir attıklarını dile getiren Elvan, denizciliğin önünü tıkayan engelleri kaldırdıklarını, vergi yükünü azalttıklarını, Tuzla bölgesine sıkışan tersaneciliği başta Yalova olmak üzere tüm kıyılara yaydıklarını anlattı. Bakan Elvan, yatırım yapacak iş adamlarının önünü açtıklarını vurgulayarak, kıyı yapılarına izin almak için yatırımcıların önünde ciddi sıkıntılar olduğunu bildiklerini, bu sıkıntıları da çok kısa sürede çözeceklerini ifade etti.

Dış ticaret yükü denizlerin üzerinde
Ülkenin dış ticaret yüklerinin yüzde 80'den fazlasının deniz yoluyla taşındığına dikkati çeken Elvan, 'İzmit Körfezi bu ticaret hacmi içerisinde hiç şüphesiz önemli bir yer tutuyor. İzmit Körfezi'nde 34 limanımız var ve 62 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip. Bu yük miktarıyla Avrupa'nın Rotterdam, Hamburg limanlarının da dahil olduğu 20 büyük liman arasında 8'inci sırada yer aldığımızı görüyoruz" diye konuştu.

Körfezde tesis yapılamayacak
Elvan, söz konusu verilerin İzmit Körfezi'nin önemini gösterdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Biz de bu önemin farkında olarak bu bölgeye özel bir önem atfediyoruz. İzmit Körfezi, esasen doğal bir limandır. Böyle bir doğal limanda mendirek gibi koruma yapıları oluşturmadan limanlar ve iskeleler inşa etmek en masrafsız yoldur ama maalesef liman ve iskelelerin hemen arkasında sanayi tesisleri bulunuyor. Bu tesisler körfez çevresinde yaşayan vatandaşlarımızda çevre duyarlılığı oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan ve çalışmalarında bakanlığımızın da yer aldığı İzmit Körfezi Kıyı Planı'na göre, körfezde yeni tesis kurulması artık kabul edilmeyecektir ancak biz bir yandan çevreye sahip çıkarken diğer yandan sanayicimizin taleplerine de kulak vermek zorundayız. Bu nedenle liman tesislerimizin modern limancılık anlayışı içinde rıhtım ve iskelelerini düzenlemelerine elbette destek olacağız.'