Kabataş Mahmutbey metro hattı güzergahı

Kabataş Mahmutbey metro hattı güzergahı ve durakları için tıklayın…

Kabataş Mahmutbey metro hattı güzergahı

Yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının Kabataş'a kadar uzatılması kararı alındı. Ocak ayında yapılması planlanan ihalenin ardından Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy güzergahında 3 istasyonla hizmet verecek 6.5 kilometrelik yeni hattın yapım işleminin hızla başlatılması hedefleniyor. Peki Kabataş Mahmutbey metro hattı güzergahı nasıl olacak?

8 ilçeyi birbirine bağlayacak Kabataş Mahmutbey metro hattı istasyonları şöyle olacak; Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

İhale ne zaman?
Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınşehir-Başakşehir hattı ile birleşecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey kesimi için; "Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı, depo-bakım sahası ve depo bağlantı hatları inşaat işleri ihalesi yapılmıştı. 2014 Ocak ayında ise yer teslimi sağlanarak, inşa çalışmaları başlamıştı.

Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy kesimi için de ihale hazırlık çalışmaları tamamlandı. 2015 Ocak ayı içerisinde ihaleye çıkılması planlanıyor. Bu ihale kapsamında aynı zamanda Mecidiyeköy-Mahmutbey kesiminin elektro&mekanik ve mimari işleri de yer alacak.

Kabataş-Mahmutbey metro hattı ne zaman açılacak?
Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 yılı sonunda İstanbulluların hizmetine açılması planlanıyor.