Kabataş Meydan Düzenlemesi İnşaatı başladı

“Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi” inşaatı başladı. Bu nedenle Kabataş’taki motor, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri bir süre başka iskelelerden hizmet verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım projeleri kapsamında hayata geçirilecek olan yeni meydan ve transfer merkeziyle Kabataş Meydanı’nda raylı sistem, deniz ulaşımı ve karayolu entegre edilecek. Düzenleme çerçevesinde 83 bin metrekarelik yayalaştırılmış yeni bir meydan da yer alacak. Vapur, deniz otobüsü ve vapur iskeleleri yenilenecek. Kabataş meydan düzenlemesi transfer merkezi ile iskelelerin yenilenmesi inşaatı Arkeoloji Müzesi denetiminde gerçekleşiyor, anıt eserler ve ağaçlar korunarak yapılıyor. Proje kapsamında, Üsküdar ile Kabataş’ı denizin altından bağlayacak yaya tüneli meydanda diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak. Dolmabahçe - Fındıklı arasındaki trafik yer altına alınacak. Kabataş'tan başlayan Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane ve Alibeyköy üzerinden Mahmutbey'e oradan da İkitelli, Bahçeşehir, Esenyurt'a kadar uzanacak metro hatları Kabataş’ta entegre edilecek, Mahmutbey Metrosu Kabataş'tan Karaköy ve Unkapanı Köprüsü'ne kadar uzatılacak. İhalesi yapılan 18 kilometrelik Beykoz-Üsküdar Metrosu Üsküdar’da Marmaray ile Kabataş’a entegre olacak, 18,4 kilometrelik Sarıyer-Beşiktaş Metrosu Kabataş'a uzanacak. Darüşşafaka-Yenikapı Hattı'nın Taksim-Kabataş Füniküleri ile Kabataş'a entegrasyonu da devam edecek.
İnşaat süresince Kabataş İskelesi’nden yapılan seferler şu şekilde gerçekleşecek:
Şehir Hatları: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve uğramalı Boğaz seferleri Beşiktaşile Eminönü (Katip Çelebi) İskelesi’nden, İstanbul Deniz Otobüsü: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar seferleri Beşiktaş ve Yenikapı İskelesi'nden, Dentur: Kabataş-Üsküdarseferleri Karaköy İskelesi’nden, Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi: Kabataş-Bursa seferleri Karaköy eski İDO İskelesi'nden sağlanacak.

Martı şeklinde olacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kabataş’ta yapılacak transfer merkezi ve yayalaştırılmış meydan projesi için Haliç Metro Köprüsü’nün mimarı olan Hakan Kıran’ın tasarladığı kanat çırpan dev martı şeklindeki projeyi onayladı. Halk arasında Kabataş martı projesi adını alan meydan düzenlemesi ve transfer merkezi, Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi’nin kuzey tarafındaki bahçe duvarı sınırı hizasından başlayacak ve Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi’ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak.