Kaçak köprü mühürlendi

Arhavi'de yapılması planlanan Kavak HES projesinin ulaşımı için yapılan kaçak köprü, Artvin İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından mühürlendi

Kaçak köprü mühürlendi

Artvin Arhavi'de yapılması planlanan Kavak Hidroelektrik Santrali projesi için, 18. yüzyıldan kalma Orçi Köprüsü'nün yanına inşa edilen kaçak köprü, Artvin Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından mühürlendi. Bölge halkı, yeni köprü inşaatı sırasında dere yatağıyla oynandığı ve Orçi Deresi Köprüsü'nün açıkta kaldığı gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.

Kaçak köprü sular altında
Son yağmurlarla birlikte kaçak köprünün sular altında kaldığı bilgisi gelirken, dere yatağında meydana gelen tahribat nedeniyle tarihi köprünün yıkım sürecinin hızlandığı belirtiliyor. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, köprünün bir an önce restore edilmesi gerektiğini belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu, köylerin ulaşım sorununun çözülmesi için gerekli olan köprü inşaatının, HES için değil halk için yapılması gerektiğini söyledi. Platform: ' Ancak bu köprü bölge halkı için değil HES inşaatı için kaçak bir şekilde yapılıyordu. HES projesini kolaylaştırmak için kaçak köprünün yapılmasına karşıyız. Yeni köprü tarihi köprüye zarar veriyor. Tarihi köprünün restore edilmesini ve kaçak köprünün yıkılmasını istiyoruz. Köprünün mühürlenmesi ile Arhavi halkı mücadelelerinde önemli bir kazanım daha elde etmişlerdir. Arhavi Doğa Koruma Platformu olarak bu köprülerin yıkılması için yasal işlemlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.' dedi.

ORÇİ köprüsü ve HES sorunu
1990 yılında Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Orçi Deresi köprüsü bakımsılıktan yıkılma aşamasına gelmesine rağmen, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 'bütçe yetersizliği' gerekçesiyle yenilenmedi. 2012 yılında Kavak HES Projesi başlatıldığında ise, Ermiş İnşaat ulaşımı kolaylaştırmak maksadıyla, Orçi Köprüsüne 65 metre uzaklıkta bir başka köprü inşa etmeye başladı. Dere yatağında yarattığı tahribat nedeniyle tarihi Orçi Köprüsü'nün yıkımını hızlandıran yeni köprü de, son yağmurlarla birlikte sular altında kaldı. Bölge halkının şikayetlerini değerlendiren Artvin İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü de, köprünün mühürlenmesine karar verdi.