Kadıköy Belediyesi’nden kira yardımı nasıl alınır? Açıklıyoruz!

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımları artık belediyelerden alınabilecek. Peki Kadıköy Belediyesi’nden kira yardımı nasıl alınır?

Kadıköy Belediyesi’nden kira yardımı nasıl alınır? Açıklıyoruz!

Kentsel dönüşümde İstanbul'da riskli binaları yıkılan vatandaşa kira desteği artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek. Kentsel dönüşümde kira yardımı almaya hak kazananlar, ilçe belediyesine başvurarak işlemlerini yapabilecekler. Böylece işlemlerin hızlı yürümesi sağlanacak. Gerekli evraklarla ilçe belediyesine başvuran vatandaşın ödemesi hesabına yapılacak. Uygulamanın İstanbul'da pilot olacağı ifade ediliyor.

İstanbul'da ilçe belediyelerinin kira yardımı ödemeleri konusunda yetkilendirilmesinin ardından Kadıköy Belediyesi de hazırlıklara başladı. Belediye, bu konuda çalışmaları yürütecek olan Kira Yardım Bürosu'nu Yapı ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturdu. Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada, kira yardım bürosunun ve sistemin sağlıklı şekilde çalışmaya başlaması için gerekli alt yapı hazırlıklarını sürdürdüğü belirtildi.Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Mart ayı ortalarından itibaren Kira Yardım Bürosu'nun hak sahiplerinin başvurularını alarak kira yardımı sürecini başlatacağını söyledi.


Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık'a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak. Kadıköy Belediyesi'nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr'den detaylı bilgiler ve gerekli belgeler yayınlandı. Ayrıca 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Bürosu vatandaşlara bilgi verebilecek.

Kadıköy Belediyesi'nin kira yardımı ile açıkladığı 5 soru ise aşağıda yer alıyor;

1- Kira yardımı ne kadar sürecek?

6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımı 860 TL olarak ödenecek.

2- Taşınma parası ödenecek mi?

Anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 4.320 TL taşınma yardımı ödemesi yapılacak.

3- Para nereye yatırılacak?

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık'a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

4- Konuyla ilgili bilgiyi nereden alınabilir?

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi'nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr ile 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Bürosu aranıp bilgi edinilebilecek.

5- Nereye başvurmak gerekiyor?

Kira yardımından yararlanma hakkına sahip olan vatandaşların Belediyenin Kira Yardım Bürosuna başvurması gerekiyor. Mart ayı ortalarından itibaren uygulamanın başlaması bekleniyor. İstenilen evrakların da Kira Bürosu'na elden teslim edilmesi gerekiyor.

Proje Bilgisi: Köy