Kadıköy'ün üç büyük parkı, metro istasyonuna dönüşüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu yakasında hizmete açmayı planladığı yeni metro istasyonlarını, Göztepe Parkı, Özgürlük Parkı ve Sahrayıcedid Parkı'na projelendirdi.

Kadıköy'ün üç büyük parkı, metro istasyonuna dönüşüyor

Kadıköy ilçesi sınırlarında yer alan metro hatlarına ait üç yeni istasyonun park alanlarına projelendirilmesi sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı. Konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Kadıköy Kent Dayanışması, kişi başına düşen yeşil alan miktarının zaten düşük olduğu şehirdeki yeni betonlaşmanın insanın yeşil ile olan ilişkisinde bir felaket yaratacağına vurgu yapılarak, metro istasyonları üzerine yapılan ağaç ve bitkilerin sağlıklı biçimde büyüyemeyeceğine de dikkat çekildi. 

Kadıköy'ün üç büyük parkı, metro istasyonuna dönüşüyor

Kadıköy'ün üç büyük parkı, üç büyük istasyona dönüşüyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Göztepe-Finanskent-Ümraniye hattında hizmet vermesi planlanan hattın, ilçe sınırları içerisindeki üç istasyonunu Özgürlük Parkı, Göztepe Parkı ve Sahrayıcedit Şehit İbrahim Gürhan Parkı'na projelendirdi. Diğer taraftan, yapımı sürmekte olan Bostancı-Dudullu metro hattıyla Göztepe-Ümraniye metro isasyonu arasındaki bağlantı hattı da Erenköy Ruh ve Sinir Hastanesi'nin yeşil alanı üzerinde planlandı. 

Haydarpaşa yeniden gar olacak mı? Öğrenmek için tıklayın...

Kadıköy Kent Savunması'ndan itiraz
Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Kadıköy Kent Dayanışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro hatları konusunda hiç bir bilgilendirmede bulunmamasını eleştirerek, planlama sürecinin gizli bir şekilde yapılmasını eleştirdi. Metro istasyonları konusunda halkın bilgilendirilmesini isteyen Savunma, toplu ulaşım sistemlerini desteklediklerini ancak buna karşı parkların şantiye alanına çevrilip betonlaşmasına karşı olduklarının da altını çizdi. 

Kadıköy Kent Dayanışması tarafından yapılan açıklamada:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ulaşım planlamasını yaparken parklarımızı yok etmemeye; Kadıköy Belediyesi’ni de konunun takipçisi olmaya, tüm Kadıköylüleri yeşil alanlarımızı korumaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.