Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?

İstanbul'da yaşayanlar Karaköy'deki o meşhur merdivenlerin önünden mutlaka geçmişlerdir. Özellikle gezginlerin dikkatini çeken ve merakını toplayan Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?

Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?

İstanbul'da yaşayanlar Karaköy'deki o meşhur merdivenlerin önünden mutlaka geçmişlerdir. Özellikle gezginlerin dikkatini çeken ve merakını toplayan Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?  Bir dedenin torunlarına olan sevgisinin en iyi örneği olan Kamondo Merdivenleri'ni önünden geçip merak etmeyen yoktur. Fotoğraf severlerin sık sık fotoğraf çektikleri, arkadaşların ya da sevgililerin oturup saatlerce sohbet ettikleri Kamondo Merdivenleri, İstanbul'un en güzel ve farklı merdivenlerinden biri. 

Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?

Kamondo Merdivenleri nerede? 

Karaköy'de, Voyvoda Caddesi'yle Banker Sokağı'nı birleştiren ve 1850'li yıllarda bölgenin en önemli ailelerinden olan Kamondo Ailesinin üyesi Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılan Kamondo Merdivenleri hikayesi ile herkesi duygulandırıyor. Kamondo Merdivenleri, 2012 yılında James Bond'un Skyfall filminin çekimleri için geldiği İstanbul'da, James Bond'un dublörü Robbie Madison'un ilgisini çekmiş ve Madison, merdivenler üzerinde motoru ile birkaç akrobatik hareker yapmıştır.

Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir?

Kamondo Merdivenleri hikayesi nedir? 

Kimilerinin Aşıklar Merdiveni olarak adlandırdığı merdivenler aslında bir dedenin torunlarına olan sevgisi ile yaptırılmış. Hikayeye göre, Abram Kamondo, Avusturya Lisesi'nde okuyan torunlarının yokuşu rahat çıkmaları için bu merdivenleri inşa ettirmiş. Aynı zamanda o dönemde yaşayan Levantenlerin, Galata'daki iş yerlerinden, Pera tarafında olan evlerine gitmelerini kolaylaştırmak amacı da güdülmüş. Sultan Abdülaziz döneminde yokuşu çıkan insanları rahatlatmak amacıyla Tünel açılsa bile merdivenlerin icra ettiği özellikten uzak kalmış. Abraham Salomon Kamondo, 1873 yılında hayatını kaybettiğinde, mezarı isteği üzerine Paris'ten İstanbul'a getirilmiş ve Hasköy'de bulunan Yahudi mezarlığına kendi adına yapılan anıt mezara defnedilmiş.