Kamulaştırma nedir?

İstimlak ya da diğer bir adıyla kamulaştırma nedir? İşte yanıtı…

Kamulaştırma nedir?

İstimlak ya da diğer adıyla kamulaştırma, kamu yararı gözetilerek bir şahsa ait taşınmazların kanun hükümlerince satın alınmasıdır. Burada belirttiğimiz kamu yararı, okul, yol veya hastane gibi kurumların yapımı olabilir.  

Kimler kamulaştırma yapabilir?

Kamulaştırma nedir’ sorusunu yanıtladıktan sonra gelelim kimlerin kamulaştırma yapabileceğine. Kamulaştırma, belediyeler, DSİ Genel Müdürlüğü, üniversiteler ve karayolları genel müdürlüğü gibi devlet kurumları tarafından yapılabilir. Tabii burada önemli olan bir kamu yararının olması. Kamu yararı gözetilerek yapılan kamulaştırmada taşınmazın satış bedelinin peşin ödenmesi şart.

Kamulaştırma çeşitleri nelerdir?

Kamulaştırmanın, acele ve normal olmak üzere iki çeşidi vardır. Bunlardan acele kamulaştırma,  kamulaştırma prosedürlerinin bakanlar kurulu kararı ya da kanunlarda sayılan özel durumlarda hızlandırılarak yapılmasıdır.

Kamulaştırma bedeli nasıl belirlenir?

Kamulaştırma işini yapacak kurum, taşınmazın kamulaştırma bedelini belirlemek için bünyesinde bulunan “kıymet takdir komisyonu”nu görevlendirir. Komisyonun belirlediği değer tahmini bir değer olmakla birlikte dava ile bu değerin artırılması mümkündür.