Kanal İstanbul arsa fiyatlarını uçurdu

Kanal İstanbul projesinin hayata geçirileceği Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy güzergahı üzerindeki arazi fiyatları 2 ila 4 kat oranında prim kazandı.

Kanal İstanbul arsa fiyatlarını uçurdu

İstanbul'un Kuzey kesiminde hayata geçirilen mega projeler, özellikle arazi fiyatlarında ani sıçramalara neden oluyor. EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yürütülen bir araştırma, 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu projeleriyle entegre olması beklenen Kanal İstanbul'un olası güzergahları üzerindeki arazi fiyatlarının 2 ila 4 kat arasında artış gösterdiğini ortaya koydu.

Kanal İstanbul Güzergahı
EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Balsarı, İstanbul'un Kuzey bölgesinde yer alan Arnavutköy ve Küçükçekmece Gölü arasında inşa edilmesi planlanan Kanal İstanbul güzergahı üzerindeki arazi fiyatlarının ani bir sıçrama gösterdiğini söyledi. Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattındaki arsa fiyatlarının son bir yıl içinde iki ila dört kat oranında artış gösterdiğini belirten Balsarı:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Küçükçekmece’ye bağlı Altıntepe ile Başakşehir’e bağlı Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerini rezerv alanı ilan atti, Bu mahallelerdeki bazı bölgelere ilişkin istimlak ve kamulaştırma çalışmaları gündemdeki yerini koruyor..." dedi. 

İstanbul'da yeni yerleşim birimleri oluşacak
Karadeniz ile Marmara Denizi arasında toplam 43 metre uzunluğunda yapay bir su kanalı olarak şekillenecek Kanal İstanbul projesi ihalesinin yıl sonunda gerçekleştirileceğini vurgulayan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Balsarı, güzergah üzerinde iki yeni kent merkezinin kurulacağı bilgisini verdi. Balsarı, Kanal projesiyle birlikte İstanbul Boğazı'nın tanker trafiğine kapanacağını da belirterek:

"İki bölümde ele alınan projede kanal ve etrafında oluşturulacak şehrin ayrı ayrı konumlandırılması, kongre, festival, fuar, otel, spor tesislerinin de Kanal İstanbul ile birlikte faaliyete geçirilmesi planlanıyor..." dedi. 

Hangi semtler değerleniyor?
Balsarı hayata geçirilen mega projelere ek olarak küçük ölçekli projelerin de bölgeyi çekim merkezi haline dönüştüreceği bilgisini verererk:

"Kayabaşı ile Bahçeşehir arasındaki Deliklikaya’da 200-300 dönümlük bir arazi üzerinde Organize Sanayi Bölgesi inşa ediliyor. Bahçeşehir, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy’de yeni projeler ve alınan ev sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle Arnavutköy ilçesinin Bolluca, Haraççı, Boğazköy, Boyalık, Yeniköy ve Taşoluk mahalleleriyle Başakşehir ilçesinin Kayabaşı,  Bahçeşehir ve Ziya Gökalp mahallelerine yatırımcı taleplerinin oldukça arttığı gözleniyor" dedi.