Kanal İstanbul çevre raporlarını bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, tartışmalara yol açan Kanal İstanbul projesi güzergahının çevre raporlarının tamamlanmasının ardından belirleneceğini açıkladı

Kanal İstanbul çevre raporlarını bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kanal İstanbul projesinde güzergahın çevre raporlarının tamamlanmasının ardından netleşeceğini açıkladı. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre Sarı, Kanal İstanbul'un maliyetinin 15 milyar doları bulacağını ve ilk adımın teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından atılacağını söyledi. 

Bakan Sarı'dan Kanal İstanbul açıklaması
Gerek Çevre Bakanlığı'nın gerekse diğer kamu kurumlarının çevresel etkileri değerlendirme yolunda hassasiyet gösterdiğini söyleyen Bakan Sarı, Kanal İstanbul projesinin yeni kent merkezlerinin inşasında önemli bir rol oynayacağını vurguladı. Sarı:

"Söz konusu alanlar içinde yeşil alanlar, konut projeleri, üniversiteler, bağlantı yolları, iş merkezleri ve toplu ulaşım merkezleri olacak. Proje ile birlikte 500 bin nüfuslu iki şehir yapımı hedefleniyor. Projeler netleştiği zaman kamuoyu ile paylaşacağız..." dedi.

 

Kanal İstanbul çevre raporlarını bekliyor

 

Çevreye zarar telafi edilebilir mi?
Açıklamasında çevreye verilecek zarar eleştirilerine de değinen Fatma Güldemet Sarı, gereken önlemlerin alınması yolunda çalışmalar yürüttüklerini de belirterek: "Bir projeye bunun altyapısı oluşturularak başlanıyor. Kimse gözü kapalı ‘Hadi burada kanal yapalım’ demiyor. Ama bütün bunlar uzun bir süreç. Kanal İstanbul’un hazırlık süresinin bu kadar uzaması bütün bu etkilerin iyi analiz edilmesinden kaynaklanıyor" dedi.

 

Kanal İstanbul çevre raporlarını bekliyor

 

 

Üçüncü Boğaz Köprüsü'nde son tabliyenin yerleştirildiğini ve yakında trafiğe açılacağını da hatırlatan Sarı, mega projelere yönelik tepkileri de eleştirerek:

"İstanbul'un trafiğini hafifletecek. İstanbul'dan transit geçen bütün araçları kullanacağı alternatif bir güzergah oluştu..." dedi.