Kanal İstanbul güzergahı 2014 son durum!

Kanal İstanbul güzergahı 30 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlandı

Kanal İstanbul güzergahı 2014 son durum!

30 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Çılgın Proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesi her geçen gün farklı bir konuda gündeme geliyor. Tartışmaların devam ettiği sırada da Kanal İstanbul güzergahı netlik kazandı. Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespit edilen bölgeden Karacaköy, Evcik Barajı'ndan Karadeniz'e bağlanan bölümde istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeniyle vazgeçilen bu Kanal İstanbul güzergahı yerine bir düzenleme yapıldı. 30 Nisan'da Resmi Gazete'de, İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 güncellemesine göre; Kanal, Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak.

Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak. 410 bin kişiye iş imkanının sağlanacağı Kanal İstanbul projesi sayesinde Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri değerlenecek. 

Kanal İstanbul güzergahı 2014!
30 Nisan Resmi Gazete'de İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 güncellemeleri şöyle:

Küçükçekmece
Başakşehir
Arnavutköy