Kanal İstanbul güzergahı

Kanal İstanbul güzergahı Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy bölgelerini kapsıyor

Kanal İstanbul güzergahı

Kanal İstanbul 50 milyar dolar maliyete sahip olacak olup, 2011 yılında yapımına başlanmıştır. Kanal İstanbul güzergahından önce Kanal İstanbul özelliklerinden bahsedelim. Kanal İstanbul güzergahı uzunluğu 40-45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak şeklinde hayata geçirildi. 30 milyon metrekare alan üzerine konumlandırılan Kanal İstanbul güzergahı da oldukça tartışmaya açık bir konuydu.

30 Nisan'da Resmi Gazete'de, İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 güncellemesine göre; Kanal, Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak. Buna göre Kanal İstanbul güzergâhı; Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak. 410 bin kişiye iş imkanının sağlanacağı Kanal İstanbul güzergahı sayesinde Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri değerlenecek.

Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçerek ve Terkos Gölü’nün Doğusu’ndan Karadeniz’e kavuşan Kanal İstanbul’un 400 metre genişliği, 25 metre derinliği, Küçükçekmece göl geçişinde bin metre ila 2 bin 200 metre arasında değişen genişliği bulunacak. Kanal boyunca 5’i devlet karayollarını, 5’i ise kanalın her iki yakasını birbirine bağlayan her biri farklı bir dizayna sahip 10 köprü inşa edilecek.

Kanal İstanbul güzergâhı boyunca her iki yaka da 100’er metre genişliğinde alanlar yeşile, parklara ve rekreasyona ayrılacak. Bu alanlara erişimi sağlayacak, her iki yakada 50’şer metre genişliğinde 8 şeritli sahil caddeleri ve bu caddelerin altına 150 bin araç kapasiteli otoparklar inşa edilecek. Kanal İstanbul güzergahının Doğu Yakası’nın tam merkezinde, Merkez Camii ve Külliyesi inşa edilecek. Merkez Camii Külliyesi’nin içinde, kültür ve eğitim merkezi, Osmanlı çarşısı, aş evi ve apart otel yer alacak. İçinde ve avlusunda 72 bin kişi ibadet edebilecek.

30 Nisan Resmi Gazetede İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı güncellemeleri şöyle:
Küçükçekmece
Başakşehir
Arnavutköy