Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

Kanal İstanbul 2011 yılında çalışmaları başlamış olup, geçtiğimiz Nisan ayında da güzergahları belli olmuştur. Kanal İstanbul çalışmaları hızla devam ediyor

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

Kanal İstanbul Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın Projesi” olarak ortaya çıkmıştı. Bununla beraber “Kanal İstanbul ne zaman başlayacak” merak edilir olmuştu. Kanal İstanbul uzunluğu 40-45 km olup, genişliği de yüzeyde 145-150 metre ve tabanda yaklaşık 125 metredir.

50 milyar dolar yatırım maliyeti bulunan Kanal İstanbul güzergâhı; Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak.

30 milyon metrekare alan üzerinde yükselen “Kanal İstanbul ne zaman başlayacak” ve Kanal İstanbul güzergahı tartışılırken, Kanal İstanbul’un geçeceği noktalarda arsa ve konut fiyatlarının artması da bekleniyor.

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?
Yıllardır tartışılan Kanal İstanbul 2011 yılında çalışmalara başladı. Kanal İstanbul ve Yeni Şehir alanı 453 milyon metrekare büyüklüğe sahip olacak. Bu alanın 78 milyon metrekarelik bölümü havaalanı, 30 milyon metrekaresi Kanal İstanbul, 33 milyon metrekaresi Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekaresi yollar, 167 milyon metrekaresi imar parselleri, 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlardan oluşuyor. Ayrıca yollara ayrılan alanın içinde 26 milyon metrekare ağaçlandırılmış kaldırım refüj ve imara ayrılmış alanın içinde 83 milyon metrekare yeşile ayrılmış alan bulunacak. Böylelikle Yeni Şehir ve Kanal İstanbul projesinde toplam yeşil alan büyüklüğü 146 milyon metrekareye ulaşacak.