Kanal İstanbul o ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu

Kanal İstanbul projesinin kamuoyuna tanıtıldığı günden bugüne, İstanbul'un bazı ilçelerinde yüzde 60'lara varan değerlenmelere tanıklık ediliyor

Kanal İstanbul o ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu

Kanal İstanbul projesinin kamuoyuna açıklandığı son 4 senelik periyotta İstanbul)un kimi ilçelerde gayrimenkul fiyatlarının yukarı yönlü hareketi önemli bir ivme gösterdi. Kimi ilçelerde konut fiyatlarının yüzde 60'lara varan oranlarda yükseldiği açıklandı. 

O ilçelerde fiyatlar yüzde 60 oranında yükseldi

Sahibinden.com tarafından yayınlanan verilere göre, Kanal İstanbul projesi, İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki bazı ilçelerde gayrimenkul fiyatlarının ani bir biçimde tırmanmasına yol açtı. İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğinin azaltılması ve uluslararası bir yeni deniz yolu oluşumu açısından büyük değer taşıyan Kanal İstanbul'un geçen hafta içinde açıklanan kesin güzergahı ile birlikte başta Arnavutköy ve Avcılar olmak üzere, Başakşehir ve Küçükçekmece gibi ilçelerde de konut fiyatlarının yüzde 60'lara varan oranlarda değer kazandığı belirlendi.

İlçeler bazında Kanal İstanbul sonrası fiyatlar

Sahibinden.com tarafından ayımlanan Kasım 2017 verileri İstanbul'un Kanal İstanbul projesine ev sahipliği yapacak ilçelerinde konut fiyatlarındaki artışın son 4 yıllık periyoda yayıldığını gösterdi. Bu süre zarfından konut fiyatlarının en yoğun biçimde yükseldiği ilçeler yüzde 63.5 ile Avcılar oldu. Aynı dönemde Arnavutköy'deki artış yüzde 58.4, Başakşehir'deki artış ise yüzde 51.7 olarak gözükürken, Küçükçekmece'de ise yüzde 33.9 oranında artış gözlemlendi. İlçeler bazında ise ortalama konut fiyatları şu şekilde saptandı:

- Başakşehir: Başakşehir ilçesinde ortalama konut fiyatları 596 bin 380  TL seviyesine ulaşmış durumdu. Kanal İstanbul'un etkisiyle konut fiyatlarının en yüksek düzeye ulaştığı ilçe olarak Başakşehir dikkat çekiyor. Son 4 yıllık dönem içinde ilçedeki kiralık konutlar yüzde 30.9 oranında değer kazandı ve ortalama kiralık konut bedeli 1.941 TL düzeyine ulaştı

- Küçükçekmece: Başakşehir'in ardından konut fiyatlarının en yüksek düzeye ulaştığı ilçe olan Küçükçekmece'de fiyatlar 411 bin 895 TL ortalamasında. Küçükçekmece'de son 4 yıl içinde kiralık konut fiyatları yüzde 37.6 düzeyinde değer kazandı. İlçede kiralık konut ortalaması 1.546 TL olarak ölçülüyor. 

- Avcılar: 4 senelik periyotta en yüksek artış düzeyinin saptandığı Avcılar'da ise ortalama konut fiyatları 314 bin 499 TL seviyesine ulaştı.İlçede kiralık konutlar son 4 yılda yüzde 51.7 oranında yükseldi. Avcılar'da ortalama kiralık konut bedeli 1.247 TL seviyesinde işlem görüyor. 

- Arnavutköy: Kanal İstanbul projesinden etkilenen bir diğer ilçe olan Arnavutköy'de ise ortalama konut fiyatları 302 bin 261 TL seviyesinde işlem görüyor. İlçede kiralık konut bedelleri yüzde 15.8 oranında değer kazandı ve ortalama kiralık konut bedelleri 1.190 TL seviyesine çıktı. 

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Geçtiğimiz günlerde kesinleşen Kanal İstanbul projesi güzergahı ile birlikte gözler yeniden Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde yaşanacak fiyat hareketliliklerine çevrilmişti. Mega projenin 28.6 kilometrelik kesimi Arnavutköy, 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece, 6.5 kilometrelik kısmı Başakşehir ve 3.1 kilometrelik kısmı ise Avcılar ilçesinden geçecek. Marmara Denizi'nden Küçükçekmece Gölü'nü ayıran kıstan üzerinden Kuzey'e doğru yönelcek Kanal İstanbul, buradan Sazlıbosna, Dursunköy, Balklalı Köyü ve Terkos Gölü üzerinden Karadeniz'e ulaşacak.