Kanal İstanbul projesi güzergahı 2014!

Kanal İstanbul 2014 yılında güzergahı belli oldu ve geçtiğimiz gün Kanal İstanbul tanıtım filmi sosyal medyada yayınlanmaya başladı

Kanal İstanbul projesi güzergahı 2014!

Kanal İstanbul projesi 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan basın toplantısıyla halka duyuruldu. 16’ncı yy.’dan bu yana 6 kere gündeme gelen Kanal İstanbul projesi dönemin iki büyük mimarı Mimar Sinan ve Nicola Parisi tarafından hayata geçirildi fakat savaşlar yüzünden Kanal İstanbul projesine başlanamadı.

Avrupa Yakasında hayata geçirilen Kanal İstanbul projesi ve Yeni Şehir alanı 453 milyon metrekare büyüklükte tasarlanıyor. 78 milyon metrekaresi havaalanı olan alanın 30 milyon metrekaresi Kanal İstanbul projesi için ayrılıyor. 33 milyon metrekaresi Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekaresi yollar, 167 metrekaresi imar parselleri ve 37 milyon metrekaresi yeşil alan için ayrılıyor.

Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçerek ve Terkos Gölü’nün Doğusu’ndan Karadeniz’e kavuşan Kanal İstanbul’un 400 metre genişliği, 25 metre derinliği, Küçükçekmece göl geçişinde bin metre ila 2 bin 200 metre arasında değişen genişliğe sahip olacak. Kanal boyunca her iki yaka da 100’er metre genişliğinde alanlar yeşile, parklara ve rekreasyona ayrılacak.

Kanal İstanbul 2014 yılı içinde bir de Kanal İstanbul 2014 tanıtım filmi yayınlandı. Tüm detayların yer aldığı Kanal İstanbul 2014 projesinde güzergahlar ve diğer tüm faktörler detaylı bir şekilde anlatıldı.

Kanal İstanbul güzergahı
30 Nisan Resmi Gazete'de İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 güncellemeleri şöyle:
Küçükçekmece
Başakşehir
Arnavutköy