Kanal İstanbul projesi son durum nedir?

Kanal İstanbul projesinin son durumu oldukça karışık su sıralar

Kanal İstanbul projesi son durum nedir?

30 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Kanal İstanbul projesi 2011 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Çılgın Proje” olarak tanıtıldı. Resmi adı Kanal İstanbul olan projenin Avrupa Yakasına yapılması planlandı. Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu açılarak yapılması planlanan Kanal İstanbul projesi uzunluğunun 40-45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak şeklinde projelendirildi. Kanal İstanbul projesinin maliyetinin ise 50 milyar doların üzerinde olabileceği hesaplandı.

Sosyal Medya’ya düşen bir tanıtım filmi Kanal İstanbul’un tüm detaylarını ortaya koydu. Eğer bu tanıtım filmi doğru ise işte Kanal İstanbul böyle olacak

Kanal İstanbul güzergahı 2014!
30 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazete’de stanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 son durumu şöyle:
Küçükçekmece
Başakşehir
Arnavutköy

Kanal İstanbul projesi son durum
Radikal Gazetesi'nin 29 Mayıs tarihli, Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Köprü projesi inşaatı sırasında yapılan 2 günlük yüzey araştırmasından çıkan tarihi eserlerin sahipsiz kalması ile ilgili haberi üzerine İstanbul Arkeoloji müzesi harekete geçti. Bölgeye 3 kişilik bir arkeolog ekibi gönderen Müze, güzergah boyunca tüm bağlantı yolları ve moloz döküm sahasında yüzey araştırması başlatacak.

Haberinde ÇED raporunda belirlenen kültür varlıklarından İstanbul Arkeoloji Müzesinin ve koruma kurullarının haberinin olmadığına değinen gazete, Yenikapı'dakine benzer biçimde projenin uzaması riskine karşılık müzenin devre dışı bırakıldığına dikkat çekmişti. Radikal Gazetesinin haberini ihbar kabul eden İstanbul Arkeoloji Müzesi, bölgeye 3 arkeologdan oluşan bir ekip gönderdi. Tüm bağlantı yolları ve moloz döküm sahalarında yüzey araştırması yapmaya hazırlanan ekip ayrıca, hafriyat alanlarını inceleyerek, kültür varlığı tespik edilen yerlerde iş makinelerini durdurma yetkisine sahip olacak. Koruma kurulunun vereceği karar doğrultusunda bilimsel arkeolojik kazı durumuna gidecek. Radikal Gazetesi'nin haberine göre, güzergahın 1 ve 3. derece sit alanlarından geçen bölgeleri ile etki alanındaki araziler de incelemeye tabi tutulacak.

Arkeolog ekibinin inceleme yapacağı ilk alan 1. derecede sit alanı olarak belirlenen Silivri ve Çatalca hattındaki İnceğiz Mağaraları, Maltepe Antik Nekropolü ve Yerleşim alanı ile Anastasius Surları olacak. Bunun yanında 1. derece doğal ve 2. derece arkeolojik sit alanı içinde kalan Kartepe(Umurtepe) Mağara ve Antik Taş Ocağı ile 1. derece arkeolojik sit alanı olan Arnavutköy'deki Filiboz Antikkenti da arkeologların inceleyeceği diğer bölgeler.