Kanal İstanbul son haberler

Kanal İstanbul son haberler için www.emlakwebtv.com'u takip edebilirsiniz

Kanal İstanbul son haberler

Kanal İstanbul 50 milyar dolar yatırım bedeli ile hayata geçiriliyor. Kanal İstanbul son haberler incelendiğinde hızla çalışmaları devam ediyor. 2011 yılında çalışmaları başlayan Kanal İstanbul uzunluğu 40-45 km olup, genişliği de yüzeyde 145-150 metre ve tabanda yaklaşık 125 metredir.

Kanal İstanbul son haberlere göre; Kanal İstanbul güzergahı Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak. Buna göre Kanal İstanbul güzergâhı; Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak.

30 milyon metrekare alan üzerinde yükselen Kanal İstanbul son haberler içinde geçen bir diğer bilgi ise güzergahına yakın bölgelerde kazançlı olacak olan yatırımcılar. Buna göre; oldukça kazançlı çıkacak. Kanal İstanbul son haberler böylece şunları da belirtmiş oluyor: Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçerek ve Terkos Gölü’nün Doğusu’ndan Karadeniz’e kavuşan Kanal İstanbul’un 400 metre genişliği, 25 metre derinliği, Küçükçekmece göl geçişinde bin metre ila 2 bin 200 metre arasında değişen genişliği bulunacak. Kanal boyunca 5’i devlet karayollarını, 5’i ise kanalın her iki yakasını birbirine bağlayan her biri farklı bir dizayna sahip 10 köprü inşa edilecek.

Kanal İstanbul son haberler www.emlakwebtv.com haberine göre şu detaylardan oluşuyor:
Kanal İstanbul ve Yeni Şehir alanı 453 milyon metrekare büyüklüğe sahip olacak. Bu alanın 78 milyon metrekarelik bölümü havaalanı, 30 milyon metrekaresi Kanal İstanbul, 33 milyon metrekaresi Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekaresi yollar, 167 milyon metrekaresi imar parselleri, 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlardan oluşuyor.

Ayrıca yollara ayrılan alanın içinde 26 milyon metrekare ağaçlandırılmış kaldırım refüj ve imara ayrılmış alanın içinde 83 milyon metrekare yeşile ayrılmış alan bulunacak. Böylelikle Yeni Şehir ve Kanal İstanbul projesinde toplam yeşil alan büyüklüğü 146 milyon metrekareye ulaşacak.

Kanal İstanbul’un Doğu Yakası’nın tam merkezinde, Merkez Camii ve Külliyesi inşa edilecek. Merkez Camii Külliyesi’nin içinde, kültür ve eğitim merkezi, Osmanlı çarşısı, aş evi ve apart otel yer alacak. İçinde ve avlusunda 72 bin kişi ibadet edebilecek.
Kanal boyunca uzanan yeşil ve rekreasyon alanlarının uygun kısımlarında; Boğaz’da ve Türkiye’de yer alan tarihi geçmişiyle öne çıkan saray, yalı, konak gibi yapıların benzerleri inşa edilecek ve turizmin hizmetine sunulacak.