Kanal İstanbul'da güzergah netleşti

Türkiye'nin son bir kaç senedir tartışmakta olduğu mega proje Kanal İstanbul'un güzergahı netleşti. Kanal İstanbul Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı ve Terkos Gölü'nün Doğusu İstikametini takip ederek Karadeniz'e ulaşacak.

Kanal İstanbul'da güzergah netleşti

Türkiye'nin son bir kaç senedir tartışmakta olduğu mega proje Kanal İstanbul'un güzerghahı netleşti. Proje Terkos Gölü'nün Doğusundan, Balkalı Köyü'ne, buradan da Dursunköy üzerinden güneye Sazlıbosna Köyü'ne devam edecek. Proje Sazlıdere Baraj Havzası'ndan sonra da Küçükçekmece Gölü'nü ayıran kıstaktan Marmara'ya uzanacak 

Kanal İstanbul için en uygun güzergah

Son yıllarda, güzergah tartışmaları ile konut projelerinin pazarlama stratejilerinde büyük rol oynayan ve üzerinden çok sayıda spekülasyon yapılan Kanal İstanbul projesinde ÇED süreci başladı. Planlanan 5 güzergahın 1'e indirilmesiyle birlikte projenin izleyeceği yol da belli oldu. Kanal İstanbul Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı ve Terkos Gölü'nün Doğusu İstikametini takip ederek Karadeniz'e çıkması bekleniyor. 

2011 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje" olarak tanıtımını gerçekleştirdiği Kanal İstanbul'da, aradan geçen 6 yılın ardından izlenecek güzergah belirlendi.Açıklamaya paralel olarak "güzergah" tartışmaları ve "ilçeler" ve semtlerde yaşanan spekülatif fiyat hareketleri sebebiyle Hükümet yetkililerinin sürekli uyarı yapmak zorunda kaldığı projede Çevresel Etki Değerlendirmesi-ÇED süresi başlamış oldu. Projenin ekolojik sistem üzerindeki etkileri ve kent yoğunluğunu artıracak boyutu da tartışmalara konu olmuştu.

Kanal İstanbul ilçelerden geçecek?

Gelinen aşamada Kanal İstanbul projesinin geçeceği ilçeler şu şekilde belirlendi
- Avcılar: Projenin 3.1  kilometrelik kısmı Avcılar ilçesinde yer alacak
- Küçükçekmece: Kanal İstanbul Projesi'nin 7  kilometrelik kısmı Küçükçekmece sınırları içinde yer alacak
- Başakşehir: Mega projenin 6.5 kilometrelik bölümü Başakşehir ilçesi sınırları içinde yer alacak
- Arnavutköy: Projenin en büyük kısmı 28.6 kilometre ile Arnavutköy ilçesi sınırları içinde yer alacak. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Kanal İstanbul projesi kapsamında gerçekleştirilecek tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarının bu ilçeler sınırları içinde kalacağı belirtildi. 

ÇED süreci başladı

Kanal İstanbul Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirmesi de Başvuru Dosyası'nın Çevre ve Şehircilik bakanlığı'na sunulması sonrasında bakanlığın onayı ile resmen başlamış oldu. Edinilen bilgiye göre ÇED dosyasında yer alan 5 farklı güzergahın da 4'ünün elendiği ve en uygun olarak kabul edilen 1 tanesinin kabul gördüğü ifade edildi. 

Kanal İstanbul'un net güzergahı

Üzerinde karar kılınan güzergah ise Marmara Denizi'nde başlayacak, Küçükçekmece Gölü'nü ayıran kıstaktan hareketle Sazlıdere Baraj Havzası'na ulaşacak. Hat boyunca devam edecek olan çalışmalar Kuzey'de Sazlıbosna Köyü'nü aşmak suretiyle Dursunköy'ün doğusuna ulaşacak. Sonrasında ise Baklalı Köyü ve Terkos Gölü'nün Doğu Kısmından Karadeniz'e ulaşacak. 

60 milyar TL'lik çılgın proje

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna "çılgın proje" olarak tanıtılan Kanal İstanbul'un 60 milyar TL'lik bir yatırımla hayata geçirilmesi bekleniyor. Ekonomik ömrünün 100 yıl olması beklenen projenin yapımında ise yaklaşık 5 bin kişinin çalışması planlanıyor. Projenin inşaat faaliyetlerinin başlamasına paralel olarak 5 sene içinde tamamlanması bekleniyor