Kanal İstanbul'da güzergah tartışması sürüyor

Bakan Ahmet Arslan'ın "Kesinleşen bir şey yok!" açıklamasına rağmen, Kanal İstanbul'un güzergahıyla ilgili söylentiler sürüyor. Medyada yer alan haberlere göre mega projede inşaat çalışmaları başladı bile...

Kanal İstanbul'da güzergah tartışması sürüyor

Geçtiğimiz aylar içinde Kanal İstanbul projesinin güzergahının belirlendiği yönündeki haberlerin medyada geniş bir yer bulması üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın "Kesinleşen bir şey yok..." demişti. Bakan Arslan'ın açıklamasının üzerinden çok az bir zaman geçmişken Kanal İstanbul'un güzergahının belirlendiği yönündeki haberler yeniden medyada yer bulmaya başladı. Yeni haberlerde, Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy'den geçeceğine dikkat çekilen mega projede inşaat faaliyetlerinin de başladığı değerlendirmesi yapılıyor. 

Yeniden Kanal İstanbul tartışması

Kanal İstanbul'da sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu mu? Sabah Gazetesi'nde yer alan Erhan Öztürk imzalı habere göre yakın bir zaman içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrıntıları açıklanması beklenen Kanal İstanbul projesinde tartışmaya açılan 5 güzergahtan biri üzerinde anlaşmaya varıldı. Habere göre, sondaj çalışmaları kapsamında da ilk kazma da vuruldu. Projenin yeni güzergahı Marmara Denizi'nin Küçükçekmece Gölü'nden ayrıldığı kıstaktan başlayacak.  Sonrasında ise Altınşehir ve Şahintepe Mahallelerinden geçecek ve buradan Sazlıdere Baraj Havzası'na ulaşılacak. Terkos ve Durusu mahallelerinini yakınlarından Terkos Gölü'nün doğu kesimine ulaşacak Kanal İstanbul, buradan da Karadeniz'e ulaşmış olacak. Yeni plana göre mega projenin en büyük kapsamı Arnavutköy üzerinde olacak. 28.6 kilometresi Arnavutköy'den geçecek olan projenin 7 kilometresi Küçükçekmece, 6.5 kilometresi Başakşehir ve 3.1 kilometresi ise Avcılar ilçe sınırları içinde olacak. 

65 milyar TL'lik maliyeti

Kanal İstanbul projesinin toplam maliyeti 65 milyar TL'yi bulacak. İnşaat sürecinde 6 bin kişinin istihdam edilmesinin beklendiği projede işletme aşamasının ise 1.500 kişilik bir işçi ordusu oluşturması bekleniyor. Projenin bütününde ise 1.5 milyar metreküplük hafriyat beklenirken, deniz ve dip taramasından çıkan malzemenin ise 115 milyon metrekübü bulması hedefleniyor. Edinilen bu malzeme ise Kanal İstanbul'un Marmara çıkışında 3 grup ada için kullanılacak. Adalardan ilkinin 186 hektar, ikincisinin ise 155 hektarlık grup oluşturması beklenirken, üçüncü grubun da 104 hektarlık alana yayılması bekleniyor. Çıkan hafriyatın diğer kısımlarıyla ise Terkos Gölü'nün bulunduğu bölgenin kıyılaştırılması ve Karadeniz Kıyısının doldurulmasında kullanılacağı açıklandı. 

5 yılda tamamlanacak, 100 yıl kullanılacak

Kanal İstanbul projesinin, inşaat çalışmalarının başlamasının ardından 5 sene içinde tamamlanması bekleniyor. Tamamlanmasının ardından 350 DTW büyüklüğe sahip gemilerin geçişinin mümkün olacağı Kanal İstanbul'un 100 yıl boyunca kullanılması öngörülüyor. Diğer taraftan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ÇED Raporu kapsamına, kentsel çalışma alanları, yeşil alanlar, sosyal altyapı alanları, afet tehlike alanları, turizm, ulaşım, karayolları, köprü, havayolları, atıksu alanları gibi faaliyet alanlarının da eklendiği açıklandı.